Budujemy pomnik Chwała Lotnikom Polskim – APEL

Wielkimi krokami zbliża się 100 rocznica powstania Lotnictwa Polskiego. Będziemy ją obchodzili w sierpniu 2018 roku. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie odsłonięcie pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”, który zostanie zlokalizowany na wojskowych Powązkach w Warszawie. Miejscu nadzwyczaj godnym, gdzie spoczywają prochy naszych znakomitych przodków.

W listopadzie 2016 roku został tam wmurowany akt erekcyjny w obecności delegacji i pocztów sztandarowych lotniczych stowarzyszeń wojskowych i cywilnych. Lotnictwo sportowe reprezentował poczet Aeroklubu Polskiego.

Inicjatywa budowy pomnika zrodziła się wśród lotników wojskowych w 2016 roku. Powstały wówczas Komitet Budowy Pomnika szybko doszedł do wniosku, że lotnictwo jest jedno. Czy to wojskowe, czy cywilne, sportowe i usługowe jednakowo naznaczone jest daniną krwi. I to właśnie tym, którzy polegli w walce, czy zginęli w czasie zmagań sportowych, bądź pełniąc służbę cywilną ma być poświęcony Pomnik.

My – lotnicy i spadochroniarze zrzeszeni w aeroklubach również mamy swoich bohaterów, których pamięć budową pomnika uczcimy…

Tworzymy jedną, wielotysięczna grupę ludzi lotnictwa zrzeszonych pod aeroklubowymi sztandarami. Pokażmy, że pielęgnowanie historii jest dla nas równie ważne jak bieżąca, lotnicza działalność. Nie wyobrażam sobie bowiem sytuacji, byśmy nie wsparli tego jakże wzniosłego przedsięwzięcia. Polscy generałowie – lotnicy, jako pierwsi wsparli budowę datkami w wysokości od 1000 do 5000 złotych. Chwała Im za to.

My prosimy Was o wsparcie idei według Waszych możliwości. 10 czy 20 zł dla pilota nie jest wygórowaną kwotą, ale kilka tysięcy takich wpłat będzie stanowić poważny wkład w to wspaniałe przedsięwzięcie.

We wrześniu b.r. chcemy wylać fundamenty i posadowić cokół.

Ambicją Komitetu jest zbudowanie naszego, lotniczego pomnika siłami własnymi, bez udziału czynników politycznych czy MON, które nie wykazują zainteresowania. Głęboko wierzymy, że nam się to uda…

Koleżanki i koledzy.

Wszystkie wpłaty dokonane na konto budowy są zapisane w Księdze Budowy i po jej zakończeniu będą opublikowane. Darczyńcy, którzy wesprą budowę wpłatą powyżej 1000 zł zostaną wyróżnieni nadaniem okolicznościowego medalu, którego formę i treść zatwierdziliśmy na ostatnim posiedzeniu Komitetu.

Tych, którzy pragną się zapoznać ze szczegółami pomnika, projektem, oraz ludźmi którzy będą go tworzyli zapraszam na stronę Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, gdzie zamieściłem wpisy wzbogacone materiałem zdjęciowym. Chętnie też osobiście odpowiem na pytania – tel. 501 383 275

Wpłaty prosimy dokonywać na:
OW-MSSLWRP, Komitet Budowy Pomnika, ul. Żwirki i Wigury 1 C, 00-909 Warszawa. Numer konta 40 2030 0045 1110 0000 0429 0180 (dla wpłat PLN) i 45 2030 0045 3110 0000 0037 3140 (dla wpłat EUR), w tytule wpłaty wpis: budowa pomnika

W imieniu Komitetu Budowy zapraszam serdecznie do wsparcia budowy,

Z poważaniem

Leszek Mańkowski

Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego