Konkurs plastyczny FAI Young Artists Contest 2018!

Latanie w przyszłości to temat tegorocznego Konkursu Młodych Artystów FAI. Międzynarodowa Federacja Lotnicza dedykuje go dzieciom i młodzieży w wieku 6-17 lat. Aktualnie odbywają się finały regionalne, które potrwają do 19 lutego br. 

Do udziału w konkursie „FAI Young Artists Contest” zapraszamy dzieci i młodzież w trzech kategoriach wiekowych:

  • Młodzik (urodzeni między 1.01.2008 a 31.12.2011),
  • Junior Młodszy (urodzeni między 1.01.2004 a 31.12.2007),
  • Junior (urodzeni między 1.01.2000 a 31.12.2003)

 

Jak wziąć udział w konkursie?

Edycja polska zostanie przeprowadzona w dwóch etapach:

  • finały regionalne – na szczeblu regionalnym – termin nadsyłania prac 19 lutego 2018
  • finał ogólnopolski – na szczeblu krajowym – prace laureatów z konkursów lokalnych powinny trafić do Organizatora Finału Ogólnopolskiego do dnia 6 marca br.

Najlepsze prace wyłonione w finale ogólnopolskim zostaną wysłane do siedziby FAI i tam oceniane przez Międzynarodowe Jury.

Wszystkie szczegóły uczestnictwa w konkursie znajdują się w następujących dokumentach:

– Pismo Organizacyjne,

– Regulamin konkursu,

– Certyfikat,

– Zgłoszenie.

Interpretacja tematu na rok 2018 – Latanie w przyszłości

Jeżeli kiedykolwiek marzyłeś o lataniu lub zbudowałeś samolot z papieru, podążałeś śladami mężczyzn i kobiet, którzy stworzyli świat lotnictwa taki, jaki znamy dzisiaj. Pomysły były spisane na papierze. Modele z drewna i materiału były budowane, aby przetestować projekty, zanim rzeczywiste balony, szybowce i samoloty zostały zbudowane i przetestowane w powietrzu przez dzielnych mężczyzn i kobiety. Obecnie projektanci samolotów z całego świata pracują współpracują ze sobą, planując i sprawdzając nowe rozwiązania na komputerach. Kiedy projekty nabierają ostatecznego kształtu, inżynierowie i producenci wykorzystują najnowsze kompozyty i inne materiały, aby samoloty były lżejsze i bardziej wszechstronne niż kiedykolwiek, i spełniały oczekiwania dzisiejszych lotników.

Pierwsze samoloty były powolne i ociężałe. Dzisiaj samoloty akrobacyjne ścigają się po niebie z prędkościami ponad 400 km/h i wykonują manewry, które rozerwałyby na strzępy wcześniejsze samoloty. Balony przeszły z unoszenia się nad miastami do latania na całym świecie, na wysokościach, na których potrzebny jest skafander kosmiczny! Zabawkowe szybowce przeistoczyły się w drony o różnych kształtach i rozmiarach. Prawdziwe drewniane szybowce stały się lżejsze i bardziej zaawansowane, „wspinając” się wyżej i latając dłużej niż kiedykolwiek. Każde pokolenie wnosi pasję do latania i wprowadza nowe technologie oraz pomysły w oparciu o rozwiązania z przeszłości. Jakie nowe pomysły i innowacje ukształtują lotnictwo przyszłości?

Od lotni i spadochroniarzy do pilotów dronów i astronautów, a jedynym ograniczeniem dla przyszłości lotnictwa jest wyobraźnia producentów, marzycieli i dzisiejszych pilotów. Nadszedł czas, aby sięgnąć do własnej wyobraźni, wziąć ulubiony komplet kredek, markerów, ołówków i farb oraz stworzyć plakat na tegoroczny Konkurs FAI pt. “Latanie w przyszłości”. Pokaż nam swoją wizję tego, co może się stać, gdy ludzie będą pracować razem i podążać za swoją pasją do latania.

O Konkursie Młodych Artystów FAI

Konkurs Młodych Artystów FAI jest organizowany nieprzerwanie od 1986 r. Polska uczestniczy w nim od 2000 roku, a Bemowskie Centrum Kultury, z upoważnienia Aeroklubu Polskiego, jest organizatorem konkursu w Polsce od 2007 roku. Jego celem jest promocja sportu lotniczego oraz przybliżenie wielu aspektów lotnictwa. Konkurs FAI, to także możliwość pokazania różnych umiejętności i osobowości poprzez sztukę.

Do tej pory wśród laureatów – medalistów FAI, na szczeblu światowym jest już wiele osób z Polski. W roku ubiegłym międzynarodowe Jury oceniło bardzo wysoko pracę Lidii Pankowskiej w kategorii „Młodzików”, przyznając jej brązowy medal FAI oraz Hanny Tomaszuk – także brązowy medal w kat. „Juniorów Młodszych”.

Powodzenia!

Tekst oryginalny – https://www.fai.org/yac-contest-theme
Tłumaczenie: Igor Skawiński