Mamy złoto i brąz! Polscy lotnicy z medalami na TWG!

Niedzielne popołudnie na lotnisku w Szymanowie było biało czerwone! Chociaż pogoda bardzo starała się popsuć szyki naszym podniebnym zawodnikom, atmosfera była wyjątkowo gorąca i mimo ulewy kibice szczelnie zapełnili trybuny!

 

Poranek powitał wszystkich słońcem i wysoką temperaturą ale około południa niebo zasłoniły ciemne chmury.

Organizatorzy dbając o bezpieczeństwo zawodników, widzów i całej ekipy, która była obecna przerwali zawody i postanowili przeczekać załamanie pogody.

Dosyć szybko ulewa przeszła do historii i zawodnicy wrócili na płytę lotniska.

Skoczkowie spadochronowi dokończyli konkurencje dystans i freestyle zapewniając wszystkim obecnym ogrom sportowych emocji.

Dużo bardziej skomplikowana sytuacja była związana ze startem motoparalotniarzy. W ich przypadku, przeszkodą w bezpiecznym starcie był nie tylko deszcz, ale i porywy wiatru. Nawet gdy przestało padać, wiatr nie ustał, dlatego sędziowie podjęli decyzję o skasowaniu ostatniego tasku. Dyrektor zawodów Adam Paska, zgodził się jedynie na przelot zawodników w formacji i freestyle nad pondem. Ten, dla Hiszpana Vincente Palmero i Marcina Bernata, zakończył się kąpielą 😉 Solidarnie dołączył do niego także Wojtek Bógdał, wciągając ze sobą Phrommat’a Kittiphob’a z Królestwa Tajlandii 🙂

Po wszystkim, nadeszła długo wyczekiwana chwila czyli ceremonia medalowa. Pierwsi na podium weszli piloci szybowców.

Na trzecim stopniu stanął niemiec Eugen Schaal a tuż obok, na drugiej pozycji, uplasował się Włoch Luca Bertossio. Złoty medal zawisł na szyi Węgra, Ference’a Toth’a.

Kolejne medale otrzymali zawodnicy Canopy Piloting. Brązowy – Cornelia Mahai, srebrny – Curtis Bartholomew a złoty – Nicolas Batsch.

Polscy zawodnicy zajęli 32 (Maciek Machowicz) i 36 (Maciek Michalak) miejsce.

Wesołym akcentem stał się także bieg Abdulbara Qubasi ze swoją koleżanką Cornelią na rękach. Abdulbari tak się cieszył z owacji tłumu, że postanowił z Cornelią wbiec do pondu! I tak oto kibice po raz kolejny oglądali pływających lotników 🙂

Ukoronowaniem ceremonii było wręczenie medali motoparalotniarzom. Brązowy medal i trzecie miejsce zajął Polak – Marcin Bernat 🙂 Zaledwie trzema punktami wyprzedził go Phrommat Kittiphob z Królestwa Tajlandii i zajął drugie miejsce. Najlepszym z najlepszych okazał się Wojtek Bógdał i to on stanął na najwyższym stopniu podium i otrzymał złoty medal. Potem przyszedł czas na wywiady, zdjęcia, gratulacje i grilla a o 23:00 nasi medaliści wraz z Sekretarzem Generalnym Aeroklubu Polskiego Maciejem Stroińskim, zasiedli w studiu Polsat Sport, żeby opowiedzieć jak to jest zdobyć pierwsze Polskie złoto na Igrzyskach 🙂

Chyba najmłodsza „kibicka” z którą pozował Marcin 🙂

 

Najwierniejsza fanka Wojtka, mama Beata 🙂