Nowi Motoparalotniowi Mistrzowie Polski

Za nami XIX Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski. Impreza rozgrywana na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach przyniosła sporo niespodzianek.  Pogoda nie rozpieszczała zawodników i organizatorów. Choć załogi pojawiły się już w środę, to pierwsze konkurencje udało się rozegrać dopiero w piątek. Weekend był już zdecydowanie lepszy pod względem aury, więc udało się wyłonić najlepszych tegorocznych krajowych motoparalotniarzy.

 

Niemal w komplecie stawiła się Kadra Narodowa. Do tego zawodnicy startujący w Polskiej Lidze Motoparalotniowej, a którzy mają aspiracje ścigania się w międzynarodowych imprezach.

Nie zabrakło też kadrowiczów, którzy przed kilkoma dniami triumfowali w zawodach The World Games we Wrocławiu. Złoty medalista igrzysk sportów nieolimpijskich, Wojciech Bógdał, opuścił mistrzostwa wcześniej, kierowany obowiązkami promocyjnymi. Do końca pozostał brązowy medalista wrocławskiej imprezy Marcin Bernat, który w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski zajął ostatecznie 5 miejsce.

– Przyjechałem do Rudnik raczej nieprzygotowany. Przerzuciłem siły na World Games i zbliżające się mistrzostwa Europy, które odbędą się w Czechach – tłumaczył Bernat. Dodał jednak, ze start na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego jest mu potrzebny, bo to doskonałe przetarcie przed mistrzostwami Europy.

Rangę imprezy podkreślał selekcjoner Motoparalotniowej Kadry Narodowej, Adam Paska. – Zawodnicy nie mogą sobie tak zwyczajnie odpuścić mistrzostw Polski.

Nawet w sytuacji, kiedy w kalendarzu są dwie wielkie imprezy takie, jak The World Games czy mistrzostwa Starego Kontynentu. W krajowych zawodach oni walczą o kwalifikację do kadry. To, z jakiej strony się zaprezentują w Rudnikach, będzie decydowało o tym, czy pojadą w biało-czerwonych barwach do Czech – tłumaczył trener kadry i podkreślał, że motoparalotniarze bardzo lubią rudnickie lotnisko i okolice Częstochowy. – To kolejne wydarzenie rangi mistrzowskiej organizowane na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego. Co nas tu ciągnie? Doskonała infrastruktura, świetne warunki, piękna okolica, a przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy zawsze witają nas z otwartymi ramionami. Zawsze z radością odwiedzamy Rudniki – chwalił gospodarzy Adam Paska.

Rywalizacja w 19. Mistrzostwach Polski przebiegała głownie pod dyktando pogody. Początek imprezy stanął po znakiem deszczu i wiatru. Trochę lepiej było w drugiej części rywalizacji o krajowy czempionat, bo pojawiło się słońce, ale wiatr nadal dawał się we znaki. Udało się jednak rozegrać 7 konkurencji: nawigacyjne, ekonomiczne i techniczne.

Oto pozycje medalowe w poszczególnych klasach:

Klasa PF1
1. Jarosław Pałdyna
2. Andrzej Bury
3. Jacek Ciszkowski

Klasa PL1
1. Wojciech Panas
2. Tomasz Dembczyński
3. Krzysztof Romicki

Klasa PL2
1. Michał Perkowski / Daniel Walkowiak
2. Magdalena Kłoss / Jarosław Balcerzewski
3. Ewelina Krotecka / Tomasz Krotecki

Źródło: http://aeroklub-czestochowa.org.pl

Zdjęcia: Paweł „Lojak” Kozarzewski