Ostatnie pożegnanie Jerzego Kosińskiego

W nocy z 6/7 grudnia odszedł na zawsze Jurek Kosiński (1936-2017) – Nestor polskiego modelarstwa lotniczego (z najstarszym numerem licencji POL-0014), utytułowany zawodnik – indywidualny Wicemistrz Świata i drużynowy Mistrz Świata w klasie F1B w roku 1961, wielokrotny Mistrz Polski w klasie F3A, autor wielu rekordów Polski, znakomity instruktor i wychowawca wielu pokoleń modelarzy, jeden z pierwszych trenerów sportu klasy II w modelarstwie lotniczym oraz sędzia międzynarodowy FAI. Projektant i konstruktor wielu znakomitych modeli latających (szkolnych i wyczynowych) opracowanych w Centralnym Ośrodku Modelarstwa Lotniczego APRL. Członek Honorowy Aeroklubu Warszawskiego.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek, 14.12.2017, na cmentarzu Bródnowskim, msza w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej o godz. 10.30. Jest to kościół parafialny – murowany, tuż przy murze cmentarza od ulicy Św. Wincentego.

Jerzy KOSIŃSKI (1936-2017) – krótka biografia Nestor polskiego modelarstwa lotniczego (z najstarszym numerem licencji – 0014), utytułowany zawodnik – indywidualny Wicemistrz Świata i drużynowy Mistrz Świata w klasie F1B w roku 1961, wielokrotny Mistrz Polski w klasie F3A, autor wielu rekordów Polski, znakomity instruktor i wychowawca wielu pokoleń modelarzy, jeden z pierwszych trenerów sportu klasy II w modelarstwie lotniczym oraz sędzia międzynarodowy FAI. Projektant i konstruktor wielu znakomitych modeli latających (szkolnych i wyczynowych) opracowanych w Centralnym Ośrodku Modelarstwa Lotniczego APRL. Członek Honorowy Aeroklubu Warszawskiego.

Jerzy w pracowni modelarskiej Aeroklubu Warszawskiego przy modelu akrobacyjnym (rok 2007), fot. Andrzej Heldwein

Jerzy Kosiński większą część życia zawodowego poświęcił modelarstwu, pracując w Centralnym Ośrodku Modelarstwa Lotniczego Aeroklubu PRL i przez ponad 20 lat w swoim ukochanym Aeroklubie Warszawskim – pełniąc funkcję Kierownika sekcji Modelarstwa Lotniczego.

Był kreatorem i animatorem warszawskich modelarni lotniczych. Przywiązywał wielką wagę do szkolenia dzieci i młodzieży. Bez względu na okoliczności, przez wiele lat, organizował cykliczną imprezę pn. Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start”. Praca dla modelarskiej młodzieży z regionu warszawskiego była jego największą radością. Z dumą otwierał nową siedzibę Aeromodelklubu Warszawa (we wrześniu 1994) na warszawskim Bemowie i po 12 latach ponownie, ale już jako pracownię Aeromodelklubu Artbem Bemowskiego Centrum Kultury, z którym chętnie współpracował przy organizacji wielu imprez – aż do końca swojej pracy w Aeroklubie Warszawskim.

Po wielkich sukcesach sportowych w klasie modeli swobodnie latających z napędem gumowym, w jego aktywności sportowej rozpoczął się nowy etap – modeli akrobacyjnych R/C klasy F3A. Swoje modele projektował i budował osobiście. Akrobację opanował do tego stopnia, że w krótkim czasie został pilotem F3A należącym do ścisłej czołówki polskich akrobatów.

Jerzy Kosiński był inicjatorem i organizatorem wielu zawodów Pucharu Polski oraz Mistrzostw Polski w klasie F3A. Dorobek medalowy Jerzego, to: 18 medali złotych, 15 srebrnych i 9 brązowych. Posiadał Złotą Odznakę Modelarza Lotniczego z trzema diamentami oraz odznakę Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego (1970). Został uhonorowany tytułem Mistrza Sportu w modelarstwie lotniczym oraz Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Władze Aeroklubu Polskiego wyróżniły Jerzego Kosińskiego Dyplomem im. Czesława Tańskiego – za wybitne osiągnięcia organizacyjne oraz Dyplomem im. Jerzego Ostrowskiego – za wybitne osiągnięcia sportowe oraz Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego – nadanym z okazji jubileuszu 50-lecia działalności organizacyjno-sportowej na rzecz Stowarzyszenia. Ustanowił 6 rekordów Polski (cztery w klasie modeli z napędem gumowym F1B oraz dwa w klasie modeli zdalnie sterowanych). Rekord Polski z 14 listopada 1971 r. w długotrwałości lotu modelu RC – 4 h 20’ 42” jest po 46 latach ciągle aktualny. W roku 1990 współorganizował i był szefem technicznym 11. Mistrzostw Świata FAI Latających Makiet Samolotów na Lotnisku Babice.

Jerzy Kosiński był autorem wielu innowacyjnych rozwiązań projektowych w modelarstwie, między innymi laminatowych konstrukcji przekładkowych. Jego autorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi zainteresowały się ówczesne Wojska Obrony Przeciwlotniczej. W ramach 20-letniej współpracy z wojskami OPL opracowywał projekty i budował duże modele zdalnie sterowane, wykorzystywane jako cele latające do strzelań artyleryjskich. W ramach tego programu Jerzy wyszkolił około 1000 wojskowych operatorów. Był dla wojska doradcą i ekspertem w tej dziedzinie. Za tę wieloletnią działalność na rzecz polskich sił zbrojnych został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

W tekście biograficznym na łamach miesięcznika „MODELARZ”, napisanym przez Bernarda Konickiego, czytamy między innymi: „Pierwsze modele latające 11-letni Jurek zbudował w szkole podstawowej. W dalszej kolejności, już jako uczeń Technikum Mechanicznego Nr 1 w Warszawie, rozwija swoje zainteresowania w modelarni lotniczej Domu Kultury na warszawskim Kole. Jego instruktorem był w tym okresie Władysław Żółtowski. Tam – właśnie, poznaje braci Antoniego i Zygfryda Suliszów. W tej modelarni rozpoczęli budowanie modeli zawodniczych. Pierwsze testowe loty modeli szybowców, gumówek, silnikówek i modeli na uwięzi, własnej konstrukcji, Jerzy Kosiński demonstrował wspólnie z kolegami na nie zabudowanych wówczas terenach między Bemowem i Bielanami. W modelarni na Kole – wspomina Jerzy Kosiński, mieliśmy pełnego inicjatywy instruktora, dobre warunki techniczne i wspaniałą atmosferę. W tej modelarni nauczyłem się wiele i związałem na stałe z lotnictwem. Pierwszy raz Jerzy Kosiński wystąpił jako zawodnik w 1951 roku w XVI Ogólnopolskich Zawodach Modeli Latających w Kobylnicy pod Poznaniem”

Aeroklub Polski wyraża głęboki żal i ubolewanie w związku ze śmiercią pana Jerzego. Łączymy się w bólu z rodziną.

Źródło tutaj