• Dyscypliny
  • Modelarstwo
  • Samoloty
  • Szybowce
  • Spadochrony
  • Balony
  • Akrobacja
  • Lotnie i Paralotnie
  • Mikroloty
  • Śmigłowce
 

Projekt GOAT

goatAeroklub Polski jest wspólnotą ludzi, dla których pasja lotnicza jest źródłem samorealizacji i rozwoju. Dążąc do stworzenia warunków dla swobodnej i bezpiecznej realizacji naszej pasji, działamy na rzecz całej społeczności lotniczej w Polsce. W ramach realizacji tej misji przygotowaliśmy program ”GOAT- BUDUJEMY MIKROLOTY”.

Program „Goat” (Kozioł), to inicjatywa skierowana do ludzi, sympatyków lotnictwa którzy pragną latać na zbudowanym przez siebie sprzęcie.

Nasze zaproszenie kierujemy zwłaszcza do młodych pasjonatów, gdyż jesteśmy przekonani, iż pasja lotnicza może pełnić ważną rolę w kształtowaniu osobowości i charakteru młodych Polaków.

Wybraliśmy konstrukcję której budowa jest prosta, zakup potrzebnych materiałów nie obciąży w znaczący sposób domowych budżetów i może zostać rozłożony na kilkanaście lub więcej miesięcy.

„Goat” to szybowiec ultralekki który od kilku lat cieszy dużym zainteresowaniem licznych rzeszy konstruktorów-amatorów na całym świecie. Krótki opis konstrukcji znajdziecie państwo w załączonym pliku wraz z informacjami jak zdobyć dalszą wiedzę na temat tej konstrukcji. Oczywiście każdy może zdecydować się na budowę innych ciekawych urządzeń latających.

My chcemy pokazywać drogę, służyć pomocą w kontaktach z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, wskazywać możliwe drogi wyjścia z ewentualnych problemów. Zwrócimy się z prośbą do producentów sprzętu lotniczego oraz aeroklubów regionalnych o udzielenie wsparcia wszystkim osobom, które się o to zwrócą. Załączamy też gotowy wniosek do ULC, który wystarczy uzupełnić o dane osobowe. Objęcie przez Urząd nadzorem procesu budowy jest bezpłatne, natomiast koszty administracyjne uiszczane w końcowym etapie budowy związane z zatwierdzaniem potrzebnych dokumentów powinny się zamknąć w kwocie 500zł.

Ewentualne pytania i wnioski odnośnie Programu ”GOAT- BUDUJEMY MIKROLOTY” prosimy kierować do Pana Dariusza Lewka, Delegata AP do EAS, na adres d.lewek@aeroklubpolski.pl.

Aeroklub Polski bierze czynny udział w pracach nad nowymi rozporządzeniami Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, dotyczącymi urządzeń latających (ultralekkich statków powietrznych). Nie ukrywamy, że zarówno treść rozporządzenia z art. 33.2 Prawa Lotniczego oraz  tryb jego powstawania nie są dla nas zadawalające. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wraz z innymi organizacjami, w tym LAF RP, wziąć udział w opracowaniu kompleksowego rozwiązania regulacji prawnych, spełniających oczekiwania środowiska, pozwalających na rozwój lotnictwa lekkiego i amatorskiego w Polsce.

Chcemy aby Program „GOAT” był jednocześnie „aplikacją” sprawdzającą stopień dostosowania uchwalanych rozporządzeń do oczekiwań społecznych, oraz co najważniejsze, stopień przygotowania Urzędu Lotnictwa Cywilnego na rozwój małego lotnictwa na miarę tego co obserwujemy u naszych południowych sąsiadów.

GOAT – prezentacja Pobierz

GOAT – wniosek do ULC Pobierz

CZYTAJ WIĘCEJ: