Smyki wystartowały w Zaborowie

8 listopada w Zespole Szkół Publicznych w Zaborowie odbył się Konkurs modelarsko-szybowcowy w ramach programu „Smyki na Start”.  Była to kolejna edycja akcji  „Smyki na start”, realizowana z fundacją o tej samej nazwie we współpracy z Aeroklubem Polskim. Zawody modeli powstały jako analogia do rozgrywanych na szybowcowych mistrzostwach świata konkurencji w klasie światowej (World Class) w której uczestniczą wyłącznie szybowce PW-5 „Smyk”.

Same zawody nie odbyły by się bez zaangażowania się członków Rady Rodziców, nauczycieli, wolontariuszy oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Publicznych oraz Publicznego Przedszkola w Zaborowie.

Smyki 1

W konkursie uczestniczyło 61. uczniów z naszej szkoły oraz z miejscowego przedszkola. Po rejestracji uczestników nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów i przedstawienie zasad rywalizacji. Pierwszym etapem były warsztaty, podczas których uczniowie konstruowali modele szybowców z lekkiej pianki, ufundowane przez Wójta Gminy Leszno p. Andrzeja Cieślaka oraz Aeroklub Polski. Następnie odbył się konkurs lotów, w którym najistotniejsza była odległość. Wynik końcowy stanowiła suma długości 3 lotów.

Zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych – dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali nasi ratownicy medyczni z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowie.

Wyniki zawodów:

Klasa STANDARD – Przedszkole:

 • I miejsce – Martyna Dudkiewicz – suma odległości 14,20 m,
 • II miejsce – Małgorzata Denis – suma odległości 12,22 m,
 • III miejsce – Marysia Sosnowska – suma odległości 10,91 m,
 • IV miejsce – Szymon Głowacki – suma odległości 7,40 m.

 

Klasa STANDARD – Szkoła podstawowa i Gimnazjum:

 • I miejsce – Kacper Zubek – suma odległości 50,60 m,
 • II miejsce – Michał Pływacz – suma odległości 38,70 m,
 • II miejsce – Daniel Owczarek – suma odległości 35,70 m,
 • II miejsce – Paweł Ligaj – suma odległości 34,10 m,
 • III miejsce – Jakub Latoszek – suma odległości 31,85 m,
 • IV miejsce – Mateusz Kowalczyk – suma odległości 30,80 m,
 • IV miejsce – Zuzanna Zubek – suma odległości 29,00 m,
 • IV miejsce – Aleksander Baranowski – suma odległości 28,55 m,
 • IV miejsce – Bartek Szczepanik – suma odległości 26,70 m,
 • IV miejsce – Jakub Stańczuk – suma odległości 26,10 m,
 • IV miejsce – Aleksandra Straczuk – suma odległości 25,70 m,
 • IV miejsce – Aleksander Miszczak – suma odległości 25,55 m,
 • IV miejsce – Adam Roszkowski – suma odległości 25,50 m.

 

Smyki2Zawodom towarzyszyła wystawa dużych modeli zdalnie sterowanych przygotowany przez pilotów Piotra Kowalskiego i Igora Skawińskiego wychowanków p. Jana Kowalskiego z Aeromodelklubu ArtBem prowadzonego pod kierownictwem p. Bogdana Wierzby. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć symulator lotów modelem RC przygotowane przez  Kierownika Lotniska modelarskiego w Koczargach p. Włodzimierza Lisika.

W ramach akcji „Smyki na Start z Aeroklubem Polskim”, Aeroklub Polski oferuje 50% dofinansowanie kosztów zakupu zestawów zawodniczych. Osoby zainteresowane organizacją zawodów prosimy o kontakt:smykinastart@aeroklubpolski.pl lub telefonicznie 22 55 67 350.

Więcej informacji na stronie: http://smykinastart.aeroklub-polski.pl

Informacje na temat Fundacji „Smyki na Start”: www.smykinastart.pl

Tomasz Denis