„Wspominki Babciowe” czyli… Zawody spadochronowe pamięci Stanisława „Babci” Brewczyńskiego

Za nami kolejne Zawody spadochronowe na celność lądowania pamięci Stanisława „Babci” Brewczyńskiego.

W sobotę 22 lipca na lotnisku w Rudnikach zebrali się spadochroniarze z całej Polski i ze Słowacji, aby uczcić pamięć swojego kolegi. W tym roku „Wspominki Babciowe” udało się zorganizować dzięki gościnności gospodarzy Aeroklubu Częstochowskiego – Agnieszki i Marka Olczyków.

Sprzyjała nie tylko gościnność, dobra organizacja, fantastyczna atmosfera, frekwencja, ale również wspaniała słoneczna pogoda. Sędziowie nie nudzili się „na kole”, zarówno dla spadochronów szybkich jak i klasycznych. Bowiem w tych właśnie konkurencjach rozegrano tegoroczne zawody. Dodatkowo przyjęto klasyfikację drużynową i indywidualną. Nad poprawnością zawodów czuwało precyzyjne oko sędziego głównego – Ryszarda Koczorowskiego.

Pierwsza ekipa dwunastu spadochroniarzy poleciała na 1200 m, przed godz. 10.30. Do dyspozycji skoczków był samolot AN-2.

Rywalizowało ze sobą siedem czteroosobowych zespołów. Do zachodu słońca zawodnicy rozegrali 6 kolejek, wykonując ponad 170 skoków. Pojedyncze skoki wykonały też osoby, które przyjechały na chwilę, aby spotkać się w tym dniu ze znajomymi i symbolicznym skokiem wspomnieć pamięć Staszka. Około godz. 20.00 zakończono rywalizację i zawodnicy udali się na spotkanie integracyjne przy grillu i ognisku, gdzie dość długo trwały dyskusje nie zawsze związane ze spadochroniarstwem.

Uroczyste zakończenie odbyło się w niedzielę o godz.11.00. Wszyscy spotkali się przy hangarze, gdzie zostały wręczone puchary, dyplomy oraz drobne upominki dla zawodników.

Na podium stanęli:

Klasyfikacja indywidualna, spadochrony klasyczne:

I miejsce: Brendler Piotr

II miejsce: Milan Kocik

III miejsce: Józef Marczyński

Klasyfikacja indywidualna, spadochrony  szybkie:

I miejsce: Kamila Walczak „Kolo”

II miejsce: Adam Biernat „Pająk”

III miejsce: Krygier Maciej

Klasyfikacja drużynowa, spadochrony klasyczne:

I miejsce: „POPS” (Andrzej Nalepa, Piotr Brendler, Jan Mach, Józef Marczyński)

II miejsce: „Drużba” (Lesław Sass, Milan Kocik, Jana Mednikova, Zbigniew Matczuk „Oczko”)

III miejsce: „Pielgrzymi” (Karol Matałowski, Radosław Witczak, Konrad Piesyk, Rafał Urbaniak)

Klasyfikacja drużynowa, spadochrony szybkie:

I miejsce: „Trzynajście” (Michał Stępień „Stępel”, Adam Biernat „Pająk”, Marek Nurkowski „Boski”, Kacper Matałowski)

II miejsce: „Jednoosobowy Tłum” (Paweł Rey, Mariusz Chlewicki „Trajzega”, Tomasz Czernecki, Mariusz Beller)

III miejsce: „Haja Burza” (Piotr Małek, Dominik Kłosowski, Maciej Krygier, Adam Dąbrowski)

Patron memoriału, Stanisław Brewczyński, skoczek spadochronowy, pochodził z Krakowa. Zginął 23 lipca 2012 roku w wypadku podczas naziemnego treningu celnościowego przed zawodami w Austrii. Miał 47 lat.

Zdjęcia wykonał pasjonat fotografii lotniczej – Tomasz Brdąkała z EPRU Spotting Team.

Źródła:

Wspominki Babciowe (dzień2/wręczenie nagród)

Wspominki Babciowe (dzień1)