16 grudnia Aeromodelklub BCK, członek Aeroklubu Polskiego, obchodził swoje 40-lecie istnienia. Z tej okazji w Bemowskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala, będąca pełną emocji podróżą w przeszłość.
W jubileuszowej uroczystości wzięli udział: Piotr Kobierski – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo, Jerzy Makula – Prezes Aeroklubu Polskiego, ppłk dr Marek Kociuba – Zastępca Kierownika Studium Wychowania Fizycznego Wojskowej Akademii Technicznej, instruktorzy, fundatorzy oraz sponsorzy, którzy na przestrzeni lat wspierali istnienie jednego z najstarszych klubów modelarskich w Polsce. Wśród zaproszonych gości obecny był dr inż. pil. Adam Przekop – wychowanek oraz były instruktor Aeromodelklubu, pracownik naukowy NASA. W bardzo interesującym wystąpieniu powiedział między innymi, że 40 lat działalności klubu modelarskiego jest wyjątkową wartością, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę współczesną rzeczywistość, tzn. dostęp do różnorodnych zabawek i zaawansowanych technologicznie urządzeń, dostępnych dla dzieci i młodzieży. Podkreślił, że jeśli są jeszcze dzieci, które we wspomnianej rzeczywistości chcą przychodzić na zajęcia i sklejać modele, to najlepszy dowód, że działalność Aeromodelklubu ma wielki sens.
Podczas gali przypomniano historię Aeromodelklubu. W pierwszych latach istnienia (1979 – 1991) siedzibą klubu był Dom Kultury „Za Żelazna Bramą” przy ul. Grzybowskiej 32. W zamyśle pomysłodawcy, Pawła Włodarczyka – ówczesnego kierownika sekcji modelarskiej w AP, miała to być wzorcowa modelarnia lotnicza. Przez wiele lat taką w istocie była. Modelarze mieli tam do dyspozycji dwie duże pracownie z bogatym wyposażeniem materiałowym i sprzętowym, pokojem instruktorskim, biblioteczką i maszynownią. Wszystko na łącznej powierzchni aż 240 m2.
Pierwszymi instruktorami Aeromodelklubu byli znakomici modelarze, aktywni w tamtych czasach zawodnicy i mistrzowie modelarstwa lotniczego i kosmicznego, nie żyjący już panowie: Jan JÓŹWIAK – instruktor ds. modeli latających na uwięzi, Jerzy KOSIŃSKI – instruktor ds. modeli zdalnie sterowanych, Edward KUROWSKI – instruktor modelarstwa kosmicznego, Kazimierz ŁAPIŃSKI – instruktor ds. modeli swobodnie latających, Władysław NIESTOJ – instruktor ds. modeli szybowców R/C.
W roku 1991 mecenat Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej skończył się. Właściciel budynku podjął decyzję o likwidacji Domu Kultury i tym samym Aeromodelklubu. Bogdan Wierzba, niezastąpiony koordynator Aeromodelklubu BCK, zainicjował wówczas intensywne poszukiwania nowej siedziby (na Bemowie). Wspólnie z Panem Dariuszem Snopkiem, instruktorem modeli swobodnie latających, rozpoczęli pakowanie i przygotowania do przeprowadzki. Ci dwaj wielcy pasjonaci modelarstwa byli „motorem napędowym” wszystkich działań związanych z uruchomieniem Aeromodelklubu na Bemowie.
Podczas wieczoru wielkie słowa uznania padły również w kierunku Pani Magdaleny Ośko – ówczesnej Dyrektor SP-82 i Pani Marii Łabęda – byłej pracowniczki w tej samej szkole. To pani dyrektor przygarnęła modelarzy i udostępniła (za trafną podpowiedzią pani Marii) piwnice w starym budynku filialnym szkoły. Osobą bardzo zaangażowaną w adaptację piwnic był Pan Jacek Frydryszak – ówczesny Kierownik Osiedla Górce. Prace remontowe trwały prawie 3 lata, ponieważ były wykonywane przez samych instruktorów (z pomocą starszych modelarzy) i oczywiście społecznie.
Z chwilą powstania Bemowskiego Centrum Kultury (w roku 2006), ówczesne władze dzielnicy postanowiły włączyć Aeromodelklub do struktury organizacyjnej BCK, udostępniając na potrzeby modelarni największą i nowocześnie urządzoną pracownię na parterze budynku. Jak powiedział Bogdan Wierzba, w swoim wystąpieniu, to był przełomowy rok w działalności klubu i zarazem dowód uznania władz dla aktywnego funkcjonowania Aeromodelklubu na Bemowie w okresie 1994-2006.
Podczas uroczystości okolicznościowymi statuetkami uhonorowano twórców historii Aeromodelklubu – założycieli, instruktorów prowadzących zajęcia od powstania aż do teraz, fundatorów oraz przyjaciół, bez których Aeromodelklub nie mógłby wychowywać kolejnych pokoleń modelarzy, spełniających swoje marzenia w małym i dużym lotnictwie.
Dziękujemy za umiejętność zarażania pasją i życzymy wielu pasjonujących lat!
Foto: Kinga PORUCZNIK