W najbliższą sobotę, 8 września w Warszawie odbędzie się 8. Bitwa o Bemowo Ogólnopolskie Zawody modeli do walki powietrznej w konkurencji ESA Aircombat WWI, WWII.
W największym skrócie, konkurencja ESA Aircombat, to przepełnione realizmem walki powietrzne, w których o wygranej decydują umiejętności pilotażowe oraz refleks zawodnika. Zgodnie z wymogami regulaminu, modele są „półmakietami” prawdziwych samolotów wojskowych, z okresu I lub II Wojny Światowej.
Te małe „samolociki” o rozpiętości 70-86 cm (jednosilnikowe) i 70-100 cm (wielosilnikowe), napędzane są silnikiem elektrycznym, a ich masa nie przekracza 600 g. Modele wyposażone są w 10-metrowe taśmy z krepiny.
Głównym zadaniem pilota jest dokonanie jak największej liczby cięć tasiemek konkurentów. Odcinanie odbywa się za pomocą śmigła. Piloci otrzymują punkty za każde cięcie i za czas przebywania w powietrzu. Obciążani są także punktami karnymi za unikanie walki lub przekroczenie linii bezpieczeństwa. Zależnie od liczby zgłoszonych zawodników, w poszczególnych walkach ogląda się 6-7 modeli RC – latających jednocześnie!
Za losowanie pilotów do poszczególnych walk odpowiada program komputerowy. Wbrew pozorom, to trudne technicznie widowisko, wymagające od pilotów wielogodzinnych lotów treningowych, starannie przygotowanych modeli oraz profesjonalnych aparatur sterujących.
Widzowie obserwujący Aircombat podziwiają kunszt pilotażu i ogromną koncentrację pilotów. Trzeba zaznaczyć, że w czasie bitwy akcja jest bardzo dynamiczna i czasem jesteśmy świadkami małych katastrof” lotniczych. Mimo zawiłości regulaminowych, Aircombat jest wielkim i niezwykle ciekawym widowiskiem!
Tegoroczna edycja Ogólnopolskich Zawodów modeli do walki powietrznej ESA Aircombat „8. Bitwa o Bemowo” odbędzie się dzięki wsparciu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Będzie to pierwsza impreza modelarska rozgrywana na pięknie wyremontowanym Stadionie WAT. Zawody „Bitwa o Bemowo” jest organizowana w ramach projektu MAZOVIA DRONE RACING.
Stadion WAT znajduje się na terenie Studium Wychowania Fizycznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, przy ul. Kartezjusza 1.
Program imprezy prezentuje się następująco:
ATRAKCJE DODATKOWE:
▪ Smyki na Start – warsztaty dla dzieci (budowa latających modeli szybowca polskiej konstrukcji PW-5 „Smyk”) – według projektu Fundacji „Smyki na Start”. Więcej informacji na temat zawodów i można znaleźć na stronie organizatora: www.bemowskie.pl/aeromodelklub
Patronat: Burmistrz Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy Michał Grodzki
Głównymi partnerami projektu MAZOVIA DRONE RACING są:
▪ Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
▪ Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
Foto: www.bemowskie.pl