W dniach 5-7 marca br. na Florydzie odbędzie się konferencja dla środowiska lotniczego, organizowana przez Women in Aviation International (WAI). Spotka się tam około 5000 osób związanych z lotnictwem z całego świata, aby dzielić się doświadczeniem, zarażać pasją i chęcią działania oraz wyznaczać ścieżki do dalszego rozwoju. Polskę i Kraków będzie reprezentował Aeroklub Krakowski i jego kobiecy zespół, który weźmie udział w konferencji.
Ograniczony potencjał kadrowy w branży lotniczej staje się coraz większym problemem. Hermetyczność środowiska awiatorów spowodowała, że przez wiele lat zawód „lotnik” był zarezerwowany dla płci męskiej. Mimo iż liczba kobiet zatrudnionych w lotnictwie rośnie, nadal nie jest ona duża. Badania rynku z 2017 roku wskazują, że na całym świecie 6% pilotów stanowią kobiety. W Polsce ten odsetek był podobny i kształtował się na poziomie 6,9% (PPL), a w przypadku ATPL(A) – niecałe 3%.
A przecież kobiety niemal od zawsze miały wpływ na kształt lotnictwa. Ikoną lotnictwa kobiecego jest Amelia Earhart. Natomiast pierwszą kobietą, która samotnie pilotowała samolot była Thérèse Peltier. Dokonała tego już w 1908 roku, przelatując odległość 656 stóp, czyli niewiele dalej niż Bracia Wright. Kolejną pionierką lotnictwa, która 8 marca 1910 otrzymała licencję pilota International Aeronautics Federation była Francuzka Raymonde de Laroche. W tym roku obchodzimy 110. rocznicę tego wydarzenia.
Wprawdzie lotnictwo to wciąż dość hermetyczna dziedzina, ale kobiety, których pasją są samoloty, pomimo trudności śmiało dążą do celu i sięgają po swoje marzenia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w 2020 roku Aeroklub Krakowski, jako pierwsza organizacja w Polsce, dołączył do prestiżowego, ogólnoświatowego stowarzyszenia Women in Aviation International – organizacji non-profit, której celem jest zachęcanie i rozwój kobiet w dziedzinach związanych z karierą w lotnictwie. Członkostwo obejmuje pilotów linii lotniczych, astronautów, pilotów korporacyjnych, a także techników utrzymania ruchu, inżynierów, kontrolerów ruchu lotniczego, właścicieli firm, nauczycieli, dziennikarzy, stewardess, studentów szkół średnich i uniwersytetów, wykonawców pokazów lotniczych, kierowników lotnisk i wielu innych.
WAI pomaga kobietom w lotnictwie i zachęca młode kobiety do budowania swojej kariery w lotnictwie. Organizacja udostępnia także programy edukacyjne dla nauczycieli i młodzieży oraz przedstawicieli przemysłu lotniczego w kraju i za granicą. Aeroklub Krakowski dołącza do grona ponad 12 000 aktywnych członków WAI.
Źródło: Aeroklub Krakowski