W Hali Koło na Woli wyłoniono Mistrzów Polski Halowych Modeli Akrobacyjnych (w klasach F3P*, F3P-AFM i F3P-Klub). Dodatkowo pierwszego dnia imprezy przy pełnych trybunach aż 90 zawodników, w tym 70 młodzików do lat 14, rywalizowało z zawodach „Młody Szybownik” (klasa F1N**), które polegają na wyrzucaniu szybowców z ręki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski.
Niewiele ponad miesiąc pozostało do rozegrania Mistrzostw Świata Halowych Modeli Akrobacyjnych w Pruszkowie, dla reprezentantów Polski był to rodzaj treningu i walka dla satysfakcji – podkreślał Bogdan Wierzba – Dyrektor Mistrzostw. Reprezentacja Polski na mistrzostwa Świata składająca się z czterech zawodników została już powołana na podstawie zeszłorocznych wyników, jednak żaden z nich nie zamierzał odpuszczać. Mistrzem Polski został Piotr Kowalski, przed Jackiem Szczepaniakiem i Bartoszem Kaźmierskim – wszystkich trzech zobaczymy w marcu w Pruszkowie.
W kategorii F3P-AFM, czyli lataniu freestyle’owym do muzyki dwa pierwsze miejsca na podium zdobyli finaliści programu „Mam Talent” – Krzysztof Kałużny i Jan Przybysz, potwierdzając swoją wysoką formę.Drugim wicemistrzem Polski został Bartosz Kaźmierski z Aeroklubu Podkarpackiego.
Zawody były również sprawdzianem, przed Mistrzostw Świata w Pruszkowie, dla organizatorów i rozwiązań technicznych ułatwiających przeprowadzenie mistrzostw. . W składzie Komisji sędziowskiej zasiadali: Edward Wojciechowski – sędzia FAI na MŚ w Pruszkowie, Marek Dominiak, który będzie Dyrektorem Sportowym Mistrzostw Świata oraz młody i dobrze zapowiadający się sędzia – Kol. Michał Gryglas z Artbemu. Funkcję Sędziego Głownego i kierownika mistrzostw pełnił Bogdan Wierzba . Podczas zawodów sprawdzaliśmy również nowe oprogramowanie do obliczania wyników – mówił Bogdan Wierzba. Z powodzeniem będziemy mogli je wykorzystać za kilka tygodni w hali BGŻ Arena. Dodajmy, że za technikę obliczeniową będą odpowiedzialni Wiesław Krzymień z Instytutu Lotnictwa oraz Mariusz Januchowski .
Specjalne podziękowania należą się Burmistrzowi i Zarządowi Dzielnicy Wola, za ufundowanie ładnych pucharów sportowych. Fundatorem nagród rzeczowych dla zawodników był organizator imprezy, którym było Bemowskie Centrum Kultury.
Podczas ceremonii zakończenia MP z udziałem Przewodniczącego Komisji Modelarskiej i Trenera Kadry Narodowej – Jerzego Bonieckiego, publicznie dziękowano Dyrekcji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Wola za umożliwienie organizacji tych bardzo widowiskowych mistrzostw.
Uczestnicy zawodów wielokrotnie podkreślali, że Hala KOŁO jest bardzo dobrym obiektem na potrzeby imprez modelarskich dla dzieci i młodzieży, a także Mistrzostw Polski Modeli Akrobacyjnych sterowanych falami radiowymi.
*Modele klasy mistrzowskiej F3P są przystosowane do akrobacji precyzyjnej oraz latania do rytmów muzyki. Akrobacja precyzyjna polega na wykonaniu przez pilota (możliwie najdokładniej) wiązanki 11 figur. Loty obserwuje trzech sędziów, którzy oceniają jak dokładnie pilot „rysuje” poszczególne manewry. Zawodnik otrzymuje za każda figurę programu manewrów od 1 do 10 punktów. Przez dwa dni zawodów każdy pilot ma okazję wykonać 4 loty, a o wyniku końcowym decyduje suma trzech najlepszych lotów.
** Konkurencja polega na wyrzuceniu modelu na możliwie największy pułap, w sposób umożliwiający łagodne przejście do lotu szybowego po kręgu i uzyskanie jak najdłuższego czasu lotu. To wbrew pozorom nie taka łatwa sztuka. Opanowanie jej wymaga żmudnych regulacji modelu i nawet do 300 rzutów treningowych.
/M.G./