Charles Lindbergh, Amelia Earthart, Alexander Fedotov André-Jacques Garnerin – co łączy te nazwiska? Otóż – pasja do lotnictwa i ich pionierskie otwieranie nieba. Dzięki ich awangardowej i epokowej działalności, fani lotnictwa w 2017 roku będą celebrować kilka ważnych dat.
Wraz z początkiem 2017 roku wspólnie z FAI przypominamy o kilku „okrągłych” rocznicach w lotnictwie, które przypadają na najbliższe 12 miesięcy.
90. rocznica Charlesa Lindbergha historycznego przelotu samolotem z Nowego Jorku do Paryża (maj 1927)
Charles Lindbergh, amerykański pionier lotnictwa, do historii lotnictwa wpisał się wykonaniem w 1927 roku pierwszego samolotowego samotnego przelotu między lądem Ameryki Północnej a Europą, co ważne bez międzylądowań.
Charles Lindbergh wystartował z Roosevelt Airfield (Garden City, stan Nowy Jork) 20 maja 1927, a wieczorem tego dnia, po 12 godzinach lotu, znalazł się nad Nową Fundlandią; po 25 godzinach dotarł do Irlandii, nad którą obniżył lot, widząc wszędzie grupy wiwatujących na jego cześć ludzi. O godz. 21 osiągnął brzeg Normandii. Zawiadomiony telegraficznie o jego przybyciu rząd francuski nakazał oświetlić całą drogę z Deauville do Paryża pochodniami, by ułatwić mu nawigację w ciemnościach. O 22.24 21 maja samolot Spirit of St. Louis wylądował po 33,5 godzinach lotu w Paryżu. Historyczny lot zakończył się sukcesem, a Lindbergh zdobył światową sławę (jego wnuk Erik Lindbergh powtórzył ten sam lot 75 lat później w 2002 pokonując dystans w 17 godzin i 17 minut.)
Za swój wyczyn Charles Lindbergh otrzymał order Legii Honorowej z rąk prezydenta Francji. W drodze powrotnej odwiedził Londyn i został przyjęty w Buckingham Palace przez króla Jerzego V, który (jak Lindbergh potem opisał w swych wspomnieniach) odprowadził go na stronę i zapytał: Czy mogę zapytać, jak Pan właściwie dawał sobie radę z oddawaniem moczu przez tyle godzin? – Lindbergh skłamał, mówiąc że używał papierowych kubków, których zawartość wylewał do Atlantyku. W rzeczywistości – pisał później – żal mi było tych Francuzów, którzy nieśli mnie na ramionach z lotniska Le Bourget – miałem kompletnie przemoczone spodnie, siusiałem w nie…
80. rocznica tajemniczego zniknięcia pilotki Amelii Earhart (lipiec 1937)
Amelia Earhart, amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka w 1937 roku podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika (gdyby to udało się, byłaby pierwszą kobietą, która przeleciała dookoła świata). Po 40 dniach podróży (samolotem Lockheed L-10 Electra) i przebyciu około 3/4 dystansu, po wystartowaniu z Nowej Gwinei, lecąc nad Oceanem Spokojnym razem z nawigatorem Fredem Noonanem stracili kontakt radiowy. Pomimo natychmiastowego podjęcia poszukiwań (na które rząd USA wydał około 4 milionów dolarów) nie odnaleziono żadnych śladów zaginionego samolotu.
220. rocznica pierwszego skoku spadochronowego (październik 1797)
André-Jacques Garnerin, skoczek spadochronowy i pilot balonowy jako pierwszy człowiek na świecie 22 października 1797 roku wykonał skok z wysokości około 700 m na samodzielnie zaprojektowanym spadochronie. Jego żona, Jeanne-Geneviève Garnerin wkrótce poszła za jego przykładem i jako pierwsza kobieta na świecie skoczyła ze spadochronem w 1799.
40. rocznica ustanowienia rekordu wysokości przez Rosjanina Alexandra Fedotova – absolutny rekord wysokości 37 650 m (sierpień 1977)
Na samolocie Mig-25 łącznie udało się pobić 29 różnych rekordów, m.in. 31 sierpnia 1977 r. pilot doświadczalny Alexander Fedotov wzniósł się zmodyfikowanym Mig-25 E-266M na rekordową wysokości 37 650 m(123 523,58 ft ).
Źródło: wikipedia
Foto: wikipedia