W niedzielę 14 marca oficjalnie wystartowały 2. Mistrzostwa Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych. 56 pilotów, reprezentujących 18 krajów będzie walczyć o tytuły i medale mistrzów świata – takich Mistrzostw Warszawa jeszcze nie widziała.
Modelarze – piloci z całego świata, ogarnięci pasją latania, zaprezentują najwyższy kunszt pilotażu modeli akrobacyjnych oraz freestyle’owych – latających do rytmów muzyki. Będzie to pierwsza impreza modelarstwa halowego tak dużej rangi w Polsce. Modele uczestników to maszyny wykonane z najnowocześniejszych materiałów, między innymi prętów i rurek z włókien węglowych. Szkielet modelu pokryty jest folią poliestrową o nieprawdopodobnej grubości 2-5 mikronów (czyli 20-krotnie cieńszej od włosa ludzkiego). Masa startowa modelu (gotowego do lotu) może wynosić – tylko 38 gramów! Konkurencja polega na tym, że każdy pilot demonstruje pełną wiązankę tych samych figur akrobacyjnych (11 manewrów). Na etapie 4 lotów eliminacyjnych są to prostsze manewry. Do programu lotów finałowych – po eliminacjach, kwalifikuje się tylko 25% pilotów, którzy walczyć będą o tytuły mistrzowskie i medale. W finałach obowiązują figury znacznie trudniejsze. Na mistrzostwach świata w akrobacji precyzyjnej F3P, loty oceniane są przez 2 panele sędziowskie – po 5 sędziów w każdym. Finały oceniane są przez 10 sędziów.
NAJWIĘKSZE ATRAKCJE MISTRZOSTW ŚWIATA:
piątek 20 marca
Piloci finaliści rywalizować będą o tytuł Mistrza Świata w halowej akrobacji precyzyjnej F3P.
sobota 21 marca
– POLISH CHALLENGE – zawody modeli zdalnie sterowanych, latających freestyle do muzyki (tzw. AeroMusicals).
– INDOOR AIRSHOW – dwugodzinne pokazy modeli halowych specjalnego przeznaczenia. Widowisko (przy blasku kolorowych świateł i muzyce) poprowadzi red. Radek Brzózka – gospodarz programu TVP „Jak to działa?”. Modelarze zaprezentują między innymi: wielki model „Lazy-Bee” o rozpiętości 2 m, holujący transparent, latającą półmakietę polskiego bombowca „ŁOŚ” o rozpiętości skrzydeł 3 m!, halowe modele do walki powietrznej Aircombat, wyścigi modeli Air Race (miedzy pylonami), bicie rekordu świata długotrwałości lotu modelu szybowca halowego wyrzucanego z ręki (aktualny rekord wynosi 1 min 32,2 sek), lot synchroniczny czterech modeli halowych RC, w wykonaniu pilotów z Aeromodelklubu (Piotra, Igora, Mateusza i Wiktora). Ukoronowaniem Indoor Airshow będą występy nowych mistrzów świata w akrobacji precyzyjnej F3P oraz zwycięzców POLISH CHALLENGE latających do rytmów muzyki.
w okresie 14-21 marca – codziennie zapraszamy na dużą wystawę modeli zdalnie sterowanych innych klas, warsztaty „Smyki na Start” dedykowane dla dzieci i młodzieży oraz do oglądania ekspozycji naszych partnerów i sponsorów.
Organizatorzy: Bemowskie Centrum Kultury, FAI, Aeroklub Polski
Miejsce: Pruszków, Hala Toru Kolarskiego BGŻ Arena, ul. Andrzeja 1, bilety: 1 zł