W sobotę 26 września br. na warszawskim lotnisku Babice odbędą się XXX Szybowcowe Zawody na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej.
W zawodach mogą wziąć udział piloci szybowcowi posiadający licencję pilota szybowcowego oraz uczniowie-piloci z ukończonym minimum szkoleniem podstawowym. Loty do konkurencji będą odbywały się szybowcem dwumiejscowym, z ubezpieczającym instruktorem.
PROGRAM ZAWODÓW:
8:00 – rejestracja zawodników
8:15 – otwarcie zawodów i odprawa
8:30 – rozpoczęcie lotów do konkurencji
18:15 – zakończenie lotów
19:00 – zakończenie zawodów
Wpisowe wynosi 80,00 PLN, płatne w dniu zawodów. Obejmuje ono start do konkurencji, lotniczy upominek, nagrody dla zwycięzców i poczęstunek.
W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, terminem rezerwowym zawodów będzie niedziela 27 września.
O Zawodach:
W książce „Szybowniczka świata” autorstwa Pelagii Majewskiej i Ireny Kostki czytamy:
W 1996 roku na lotnisku Bemowo szefem wyszkolenia Aeroklubu Warszawskiego został Tadeusz Dunowski. Reaktywował tradycję rozgrywania corocznych Zawodów Szybowcowych na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej, bardziej znanych jako zawody „O podwiązkę Peli”. Rozgrywano je uprzednio w latach 60. i 70. i cieszyły się dużą popularnością. Mimo upływu lat tradycja nie zanikła i w zawodach startuje kilkudziesięciu zawodników. Prócz uroczystej oprawy i nagród dla zwycięzców, przygotowywane są również okolicznościowe koszulki z odpowiednim nadrukiem. Wydaje się, że oprócz czysto sportowego ich wymiaru, organizatorom udało się wskrzesić ducha zabawy i integracji braci lotniczej, co uprzyjemniają organizatorzy, serwując rozgrzewający poczęstunek.
O Pelagii Majewskiej:
Jedna z najznakomitszych polskich pilotek, nazywana Szybowniczką Świata. Urodziła się 29 kwietnia 1933 roku w Równem. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczęła w Aeroklubie Lubelskim, a następnie kontynuowała ją w Aeroklubie Warszawskim. Startowała w licznych zawodach szybowcowych w kraju i za granicą. Dwukrotnie stanęła na najwyższym miejscu na podium podczas Kobiecych Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych (w 1973 oraz 1977), a w 1975 ukończyła zawody na drugiej pozycji.
Pelagia Majewska (fot. z archiwum MDK 2 w Lublinie)
Jako pierwszy pilot szybowcowy w Polsce została wyróżniona w 1956 r. najwyższym polskim odznaczeniem szybowcowym – Medalem Tańskiego.
Była pierwszą kobietą w Polsce i drugą na świecie, która otrzymała nadane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) najwyższe światowe odznaczenie szybowcowe – Medal Lilienthala (1960).
Jako druga w Polsce i trzecia kobieta na świecie zdobyła Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami. W ciągu swojej kariery trzykrotnie została odznaczona Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Uzyskała 21 rekordów krajowych i 17 światowych.
Zginęła w wypadku lotniczym 12 lipca 1988 roku w Lizbonie.
Za swe osiągnięcia w lotnictwie polskim została odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie odznaczono ją także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: Aeroklub Warszawski