Za kilka dni w Berno w Szwajcarii wystartuje 62. edycja Pucharu Gordona Bennetta. Najlepsi zawodnicy balonowi 28 września wzbiją się w powietrze, aby rywalizować o najbardziej prestiżowe trofeum lotnicze. Do rywalizacji stają także polskie zespoły.
Mistrzostwa Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie, czyli Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze. W tym roku po oficjalnym otwarciu 27 września, dzień później balony wzbiją się w powietrze. Finał przewidziany jest na 6 października 2018. O Puchar powalczy 21 załóg z 12 państw, wśród nich dwie polskie załogi. W Szwajcarii po raz pierwszy od dłuższego czasu wystartuje także zespół kobiecy – Ruth Wilson i Tanysem McCarronem z Australii.
Polacy w walce o Puchar
Załoga Team Poland One (POL-1) – w składzie Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski. Obaj piloci nie po raz pierwszy wystartują w najpopularniejszych zawodach balonów gazowych. W swojej sportowej karierze mają na koncie rekordy Polski: w długości i czasie trwania lotu. W zeszłym roku w Pucharze Gordona Bennetta ta polska załoga zajęła 8. miejsce, po pokonaniu dystansu 1214.48 km.
Medalowe pozycje są także w zasięgu drugiej polskiej ekipy, startującej z numerem POL-2. W jej składzie są: pilot Mateusz Rękas oraz Jacek Bogdański. Obaj piloci są wielokrotnymi reprezentantami Polski: Mateusz Rękas (Mościcki Klub Balonowy) – aktualny srebrny medalista Mistrzostw Polski balonów na ogrzane powietrze. Z kolei Jacek Bogdański (Aeroklub Kujawski) – wieloletni członek kadry balonowej. W środowisku znany z podróży balonowych po całym świecie (przeleciał balonem na ogrzane powietrze Alpy, latał m.in w Tunezji, Tajlandii i Iranie). Ekipa roku temu zajęła 12. lokatę, pokonując 1102,77 km.
Polski wątek w historii Gordona Bennetta
Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu.
Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. Obecnie organizuje je Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski.
Polska aż pięciokrotnie zdobyła Puchar Gordona Bennetta, ostatni raz w 1983 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność. Do dzisiaj znajduje się on w posiadaniu Aeroklubu Polskiego. Obecnie można go podziwiać na wystawie lotniczej w siedzibie Polskich Linii Lotniczych LOT.
Podczas zawodów trasę lotu balonów gazowych na żywo w dzień i w nocy będzie można śledzić na https://www.gordonbennett.aero/live-tracking/
Trzymamy mocno kciuki za występ Polaków!