Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł Ryszard Kuś, ceniony w środowisku trener Spadochronowej Kadry Narodowej. Przytaczamy jego sylwetkę.
Ryszard Kuś urodził się 2 lipca 1940 roku w Ołpinach na Podkarpaciu. Szkolenie spadochronowe rozpoczął w 1957 roku we Wrocławiu. Rok później uzyskał uprawnienia instruktora spadochronowego III klasy. Brał udział w spadochronowym szkoleniu grupy pilotów – kandydatów do Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Wyszkolił m.in. późniejszego pierwszego polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego.
W 1959 jako instruktor społeczny prowadził dla potrzeb WPD szkolenie podstawowe w Aeroklubie Wrocławskim i w Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Strzebielinie Morskim. W tym samym roku po raz pierwszy wystartował w Mistrzostwach Polski. W II Całorocznych Zawodach Spadochronowych „Skrzydlatej Polski” zajął 3. miejsce.
Wiosną 1960 otrzymał w aeroklubie etat instruktora spadochronowego skoków z wieży. Jeszcze tego samego roku został powołany do wojska w plutonie wyczynowym w Krakowie. W 1962 roku w zespole WP wystartował w Spartakiadzie Armii Zaprzyjaźnionych, zdobywając w niej wraz z drużyną I miejsce. Po zakończeniu służby objął etat instruktora. Brał udział w organizacji kursu spadochronowego i szkoleniu plutonu Milicji.
W roku 1963 został powołany do Kadry Narodowej. W latach 1963-1967 brał udział w próbach bicia rekordów Polski. Ustanowił je w kategorii indywidualnej (sześciu, w tym jeden w nocy) i grupowej z różnych wysokości, z natychmiastowym otwarciem spadochronu (9). Jednocześnie uczestniczył w wielu Mistrzostwach Polski i zawodach międzynarodowych, zdobywając medale zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i grupowej.
W roku 1967 zakończył karierę sportową. Za uzyskane wyniki otrzymał tytuł Mistrza Sportu. W latach 1968 -1983 pracował okresowo jednocześnie w Aeroklubie Wrocławskim oraz we Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego w Zakładzie Spadochroniarstwa. W 1969 roku rozpoczął studia na AWF we Wrocławiu, po ich ukończeniu uzyskał w 1974 roku tytuł magistra.
Od 1975 do 1983 roku pełnił obowiązki trenera Kadry Narodowej. Dzięki jego zaangażowaniu zawodnicy zdobyli wiele medali na zawodach międzynarodowych i Mistrzostwach Świata – m.in. w Portoroż na Mistrzostwach Europy (1975) mężczyźni wywalczyli srebrny medal w celności lądowania, w Rzymie na Mistrzostwach Świata (1976) męska część kadry zajęła drugie miejsce w celności lądowania, z kolei w 1979 kobiety zdobyły brązowy medal na Mistrzostwach Krajów Socjalistycznych w Poznaniu.
W swojej karierze wykonał 1247 skoków spadochronowych. W 1970 roku uzyskał uprawnienia sędziego spadochronowego II i I klasy a w 1979 klasy międzynarodowej. Posiadał również licencję pilota szybowcowego i samolotowego.
Ryszard Kuś został nagrodzony odznaką „Budowniczego Wrocławia”, Mistrza Sportu, srebrną odznaką „Zasłużony dla Dolnego Śląska”, brązowym medalem za Zasługi dla obronności kraju.
Jego życie to sport spadochronowy. Oddał mu swoje najlepsze lata, swoją pasję, swoje zaangażowanie, swój wielki talent. Był wybitnym skoczkiem. Co jednak najważniejsze – postanowił przekazać tajemnice swoich sukcesów młodym adeptom spadochroniarstwa. Wychował całą rzeszę znakomitych spadochroniarzy.