Lubisz rysować? Marzysz o sportach lotniczych? Jeśli tak, sięgnij po flamaster, ołówek lub pędzel i weź udział w Konkursie Młodych Artystów FAI 2017. Celem jest stworzenie dzieła ilustrującego temat tegorocznego konkursu – Ponad Chmurami.
Do udziału w konkursie „FAI Young Artists Contest” zapraszamy dzieci i młodzież w trzech kategoriach wiekowych:
Młodzik (urodzeni między 1.01. 2007 a 31.12.2010),
Junior Młodszy (urodzeni między 1.01.2003 a 31.12.2006),
Junior (urodzeni między 1.01.1999 a 31.12.2002).
Jak wziąć udział w konkursie?
Wszystkie informacje szczegółowe na temat konkursu znajdziecie na stronie AEROKLUBU POLSKIEGO (www.aeroklubpolski.pl), jak również upoważnionego organizatora konkursu w Polsce, tzn. Bemowskiego Centrum Kultury – www.bemowskie.pl
Prace laureatów z państw uczestniczących w konkursie wysyłane są do siedziby FAI i tam oceniane przez Międzynarodowe Jury. Stają się własnością FAI i mogą być używane dla różnych celów. Dlatego też zaleca się organizatorom konkursów krajowych zrobienie wysokiej jakości kolorowych kopii prac dla własnych celów przed wysłaniem oryginałów do FAI.
ETAPY
Finał Warszawski
Termin nadsyłania prac na finał warszawski: 13 stycznia 2017
Zaproszenie dla uczestników z terenu funkcjonowania Aeroklubu Warszawskiego (ze stolicy i podwarszawskich miejscowości).
Finał Ogólnopolski
Termin nadsyłania prac na finał ogólnopolski: 20 stycznia 2017
– Certyfikat,
– Zgłoszenie.
Interpretacja tematu na rok 2017 – PONAD CHMURAMI
Wszyscy żyjemy pod chmurami. Spoglądamy w górę i widzimy je jak stoją nieruchome lub przemieszczają się po niebie. Widzimy je jak odbijają jaskrawe kolory podczas wschodu i zachodu słońca.
Jeśli chmury zmieniają swój kolor na ciemny i purpurowy dają nam znać o nadchodzącej burzy. Widzimy prawie każdy wygląd chmur, z wyjątkiem tego jak wyglądają one z góry.
Przestrzeń nad chmurami jest znana tylko do tych, którzy odważą się przełamać granice ziemi. Niektórzy wzbijają się w balonach, szybowcach i lotniach, przemierzając niebo z chmurami. Inni latają samolotami, jako piloci lub pasażerowie, obserwując chmury i gonitwę ziemi poniżej. Specjalnie przeszkoleni piloci w wytrzymałych samolotach wlatują w chmury burzowe, wówczas wykonują pomiary, które pozwalają przewidzieć gdzie burza przejdzie.
Piloci śmigłowców mogą zawieszać maszynę nieruchomo jak chmury w bezwietrzny dzień lub mogą latać po niebie wysoko i nisko. Piloci akrobacyjni kochają czyste niebo, aby widzowie będący na ziemi mogli podziwiać ich niesamowite wyczyny w powietrzu. Dzielni lotnicy wysyłają balony meteorologiczne prawie do przestrzeni kosmicznej, zarówno w celach naukowych jak i dla niesamowitych zdjęć, które można wykonać tylko wtedy, gdy dostaniesz się ponad chmury.
Świat lotnictwa stale się zmienia, tak jak każda nowa generacja pilotów i konstruktorów przynosi swoją wizję latania na świecie. Teraz nadszedł Twój czas, aby wziąć swoje ulubione przybory plastyczne i dać się ponieść fantazji.
Utwórz dzieło sztuki, które propaguje przygody i emocje dostępne tylko w tym szczególnym miejscu ponad chmurami.
Tekst oryginalny: http://www.fai.org/fai-young-artists-contest/theme\ (Tłumaczenie: Andrzej Łukaszewicz)
Powodzenia!
O Konkursie Młodych Artystów FAI
Konkurs Młodych Artystów FAI jest organizowany nieprzerwanie od 1986 r. Polska uczestniczy w nim od 2000 roku, a Bemowskie Centrum Kultury, z upoważnienia Aeroklubu Polskiego, jest organizatorem konkursu w Polsce od 2007 roku. Jego celem jest promocja sportu lotniczego oraz przybliżenie wielu aspektów lotnictwa. Konkurs FAI, to także możliwość pokazania różnych umiejętności i osobowości poprzez sztukę.
W celu zainspirowania młodych artystów Międzynarodowa Komisja Edukacji Lotniczej i Kosmicznej FAI CIEA określa co roku inny temat związany ze sportem lotniczym i lotnictwem ogólnym.
Wśród laureatów – medalistów FAI, na szczeblu światowym jest już wiele osób z Polski. W 2016 roku międzynarodowe Jury oceniło bardzo wysoko pracę Lidii PANKOWSKIEJ w kategorii „młodzików”, przyznając jej srebrny medal FAI (praca poniżej).
Więcej informacji o medalistach oraz zdjęcia ich prac można zobaczyć klikając w poniższy link:
Historia Konkursu Młodych Artystów FAI