Spadochrony

Komisja Spadochronowa Aeroklubu Polskiego

1. Przewodniczący – Krzysztof SZOPIŃSKI
2. Wiceprzewodniczący – Maciej ANTKOWIAK
3. Członek – Jacek BRZEZIŃSKI
4. Członek – Michał BARAŃSKI
5. Członek – Maciej MACHOWICZ
6. Członek – Paweł MICHALSKI
7. Członek – Andrzej LAMCH
8. Członek – Katarzyna ŁOZA-SOŁTYK
9. Członek – Lidia KOSK
10. Członek – Dawid WINCZEWSKI
11. Członek – ppłk Jarosław WITASZEK

Kontakt do komisji: komisja.spadochronowa@aeroklubpolski.pl

O dyscyplinie

Sport spadochronowy polega na wykonywaniu skoków spadochronowych, w których – zależnie od dyscypliny – ocenie podlega element składowy skoku, np. wykonywanie akrobacji w swobodnym spadaniu, wykonanie akrobacji na otwartej czaszy lub precyzja lądowania.

Powstanie sportu spadochronowego w okresie międzywojennym pozostawało w ścisłym związku z możliwościami zastosowania spadochronu do celów militarnych.

Pierwsze międzynarodowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania zorganizowano w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie pierwsze zawody spadochronowe rozegrano w Rzymie w 1922 roku.

Początek rozwoju sportu spadochronowego w Polsce przypada na rok 1936, kiedy to Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) zbudowała pierwszą wieżę spadochronową w Warszawie. W tym samym roku w Legionowie wykonano pierwsze skoki spadochronowe z balonu na uwięzi.

Do 1939 roku zbudowano w Polsce 17 wież spadochronowych oraz przeprowadzono liczne kursy spadochronowe.

Polscy spadochroniarze nie brali, co prawda udziału w żadnych zawodach spadochronowych, niemniej jednak byli reprezentowani za granicą na licznych popisach i zlotach harcerskich, gdzie wysoko oceniano ich poziom wyszkolenia.

Po wojnie pierwszy skok ze spadochronem w Polsce wykonał 3 czerwca 1945 rok Tadeusz Litwiński. W 1948 roku Liga Lotnicza zorganizowała pierwszy po wojnie instruktorski kurs spadochronowy, a od 1951 roku czynne jest Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Nowym Targu.

W 1952 roku w Warszawie przeprowadzono I Krajowe Zawody Spadochronowe a w 1954 r. rozegrano po raz pierwszy Spadochronowe Mistrzostwa Polski. W tym samym roku na listę rekordów świata wpisał się pierwszy Polak Jerzy Kubaczewski.

Nowy okres rozwoju sportu spadochronowego rozpoczął się w 1956 roku, w wyniku reaktywowania działalności Aeroklubu. I tak do dnia dzisiejszego polscy skoczkowie spadochronowi, z roku na rok, zdobywają coraz więcej medali w Europejskiej i światowej rywalizacji.

Aktualności dotyczące sportu spadochronowego dostępne także na www.sportspadochronowy.pl

Aktualności