Konkurs Młodych Artystów FAI w Polsce!

Krajowy etap tegorocznej edycji Konkursu Młodych Artystów FAI (2017 FAI Young Artists Contest) dobiega końca. Swoje prace do tematu „Ponad Chmurami” przysłało aż 402 dzieci z całej Polski. Jury wybrało plastyczne wizje dziewięciorga z nich. Teraz prace zostaną przesłane do siedziby FAI w Lozannie, aby wziąć udział w finale konkursu.

W dniu 1 marca br. w siedzibie Bemowskiego Centrum Kultury spotkali się członkowie 5-osobowej Komisji, której przewodniczyła Ewelina Bagińska (absolwentka ASP). Do składu Jury udało nam się zaprosić także przedstawiciela mediów – Redaktor Tatianę Kruczkowską oraz animatorki kultury Joannę Chaś i Justynę Czarnecką. Ocena i wybór najlepszych prac, to bardzo trudna i odpowiedzialna misja. Na etapie krajowym kilkadziesiąt prac należy skrupulatnie obejrzeć, a następnie ocenić między innymi: zgodność z tematem, pomysłowość artysty, jak również spełnienie wymagań regulaminowych. Była to rzetelna i zarazem przyjemna praca, trwająca kilka godzin. Były dyskusje i przekonywania, a nawet głosowania – wszystko po to, by dokonać najtrafniejszych wyborów. Znamy już nazwiska 9 laureatów, których prace zostaną wysłane do siedziby FAI w Lozannie (po trzy w każdej grupie wiekowej). Prace do obejrzenia okolicznościowego znajdują się w Katalogu Prac Laureatów. Podczas wiosennego posiedzenia Podkomisji Wychowania Lotniczego i Kosmicznego CIEA FAI prace z całego świata zostaną ocenione przez międzynarodowe Jury, a po ogłoszeniu wyników autorzy najlepszych obrazów otrzymają piękne medale i dyplomy FAI.

Wracając na nasze polskie podwórko, warto podkreślić wzrost liczby dzieci, które przystąpiły do malowania pięknego tematu „Ponad Chmurami”. W skali całego kraju było ich aż 402! Konkursem FAI zainteresowało się 15 organizatorów regionalnych.

Słów kilka o Konkursie Młodych Artystów FAI

Konkurs Młodych Artystów FAI jest organizowany nieprzerwanie od 1986 r. Polska uczestniczy w nim od 2000 roku, a Bemowskie Centrum Kultury, z upoważnienia Aeroklubu Polskiego, jest organizatorem konkursu w Polsce od 2007 roku. Jego celem jest promocja sportu lotniczego oraz przybliżenie wielu aspektów lotnictwa. Konkurs FAI, to także możliwość pokazania różnych umiejętności i osobowości poprzez sztukę. W celu zainspirowania młodych artystów Międzynarodowa Komisja Edukacji Lotniczej i Kosmicznej CIEA-FAI określa co roku inny temat związany ze sportem lotniczym i lotnictwem ogólnym. Wśród laureatów – medalistów FAI, na szczeblu światowym jest już wiele osób z Polski. W roku ubiegłym międzynarodowe Jury oceniło bardzo wysoko pracę Lidii PANKOWSKIEJ w kategorii „młodzików”, przyznając jej srebrny medal FAI.

Relacjonując przebieg Konkursu Młodych Artystów FAI – 2017 w Polsce, proszę wszystkie stowarzyszenia lotnicze i modelarskie o rozważenie udziału w tej ogólnoświatowej akcji FAI, w roku przyszłym. Uważam, z ogromną dozą prawdopodobieństwa, że to się Wam zwyczajnie „opłaci”. Kto spośród nas nie słyszał osób decyzyjnych w Aeroklubach, zastanawiających się co zrobić, by przyciągnąć młodzież na lotnisko? Jedną z recept na ten odwieczny problem szefów szkolenia lotniczego / dyrektorów aeroklubów, może być Konkurs Młodych Artystów FAI – właśnie. Na zdjęciu praca, która otrzymała wyróżnienie Jury – autorem jest Damian Wójcicki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olbięcinie.

Więcej informacji – w zakładce „Młodzież / Konkursy FAI” oraz na stronie Bemowskiego Centrum Kultury.

 

Tekst i foto: Bogdan Wierzba – Ekspert ds. edukacji CIAM & CIEA FAI