Pelagia Majewska, polska pilotka-instruktorka samolotowa oraz szybowcowa, zdobywczyni wielu szybowcowych rekordów kraju i świata dzisiaj obchodziłaby swoje 88. urodziny. Była jedną z najznakomitszych polskich pilotek. Nazywana Szybowniczką Świata. Popularna wśród lotników na wszystkich kontynentach.
Pelagia Majewska, urodziła się 26 kwietnia 1933 w Równem. Pierwsze kroki w lotnictwie stawiała w Aeroklubie Lubelskim. W Lublinie miała wylatane 40 godzin na samolotach i 18 na szybowcach. Potem, w Aeroklubie Warszawskim zasmakowała sportowych wrażeń.
Startowała w licznych zawodach szybowcowych krajowych i międzynarodowych. Dwukrotnie (w 1973 i 1977 roku) zwyciężyła w Kobiecych Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych, a w 1975 zajęła drugie miejsce.
17-krotna szybowcowa rekordzistka świata i 21-krotna rekordzistka kraju. Odniosła także liczne sukcesy najwyższej rangi w zawodach i mistrzostwach krajowych i międzynarodowych. Ogólny jej nalot szybowcowy to 3500 godzin i pokonany dystans blisko 100 tys. km.
Jako pierwszy pilot szybowcowy w kraju została wyróżniona w 1956 roku najwyższym polskim odznaczeniem szybowcowym – Medalem Tańskiego. Była pierwszą kobietą w Polsce i drugą na świecie, która otrzymała nadane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) najwyższe światowe odznaczenie szybowcowe – Medal Lilienthala (1960). Była Zasłużonym Mistrzem Sportu, trzykrotnie została odznaczona Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Za swe dokonania w lotnictwie polskim uhonorowano ją również Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1989 roku na wniosek Aeroklubu Polskiego, Konferencja Generalna FAI ustanowiła Medal im. Pelagii Majewskiej. Jest patronką rond w Lublinie i Mełgwi. Jej imieniem nazwano m.in. Centralną Szkołę Szybowcową Aeroklubu Polskiego w Lesznie. Pelagia Majewska była inicjatorką i organizatorką spotkań lotniczek i lotników oraz ich rodzin i przyjaciół, w tym sławnych Sabatów Czarownic.
Zginęła w wypadku lotniczym 12 lipca 1988 roku w Lizbonie, pilotując Dromadera.