W samym środku wakacji, w dniach 29 lipca – 4 sierpnia br. na Lotnisku Kruszyn Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego, startuje kolejna prestiżowa impreza FAI w sporcie lotniczym – 22. Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych. W roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę imprezę objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
22. Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych będą wyjątkowym wydarzeniem w historii imprez międzynarodowych organizowanych w Polsce w modelarstwie lotniczym i kosmicznym.
Udział w zawodach potwierdziło 172 Seniorów i 115 Juniorów, reprezentantów 24 państw: Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Estonii, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski. Łączna liczba uczestników w ekipach, to blisko 450 osób.
Fakt, że Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI przyznała organizację tych zawodów Aeroklubowi Polskiemu i zaakceptowała ofertę Aeroklubu Włocławskiego, jest kolejnym potwierdzeniem, że Polacy świetnie sprawdzają się w roli gospodarzy imprez klasy mistrzowskiej.
Warto przy okazji wspomnieć, że mistrzostwa we Włocławku, będą już czwartym spotkaniem najlepszych modelarzy kosmicznych świata w naszym kraju. Polska już trzykrotnie organizowała mistrzostwa świata modeli kosmicznych:
5. MŚ – Muszyna (1983)
10. MŚ – Leszno (1994),
15. MŚ – Dęblin (2004), startowało wówczas 107 seniorów i 72 juniorów z 17 państw.
Sprawdzianem gotowości dla organizatora, jak również reprezentantów Polski były ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy (we Włocławku) oraz Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych rozegrane na Lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w dniach 29.06-01.07 br. Te ostatnie były imprezą testową przed zbliżającymi się mistrzostwami świata.
Gospodarzem Mistrzostw Świata jest Prezes Aeroklubu Włocławskiego – Bartosz Nowakowski. Nad sprawnym przebiegiem tego dużego wydarzenia będzie czuwał prawie 70-osobowy zespół (jurorów, sędziów, chronometrażystów, wolontariuszy, obsługi technicznej oraz organizatorów), pod kierownictwem Dyrektora Mistrzostw Świata – Marka Kozińskiego. Funkcję Dyrektora Sportowego powierzono Ewie Dudziak-Przybytek.
Oficjalna Ceremonia Otwarcia Mistrzostw Świata odbędzie się 29 lipca br. o godz. 16:00 (niedziela). Po części oficjalnej z udziałem zaproszonych gości, uczestników, sędziów i organizatorów, odbędzie się część nieoficjalna połączona z pokazami lotniczymi i modelarskimi. Aeroklub Włocławski znany jest z tego, że pokazy na otwarcie imprezy międzynarodowej są atrakcyjne. Tak też będzie i tym razem. Loty modeli rakiet będzie można obserwować do 3 sierpnia. Sobota (4 sierpnia br.) jest dniem rezerwowym. Tego dnia, o godz. 16:00 została zaplanowana ceremonia zakończenia Mistrzostw Świata.
Wiele dodatkowych informacji oraz zawsze aktualny i szczegółowy program Mistrzostw Świata, można znaleźć na stronie imprezy – www.spacemodels.pl.
Warto też zajrzeć do numeru trzeciego periodyku CIAM Flyer (3-2017). W opracowaniu opisano historię Pucharu Świata w konkurencjach modeli kosmicznych i pokazano jak ewaluowało modelarstwo kosmiczne w drugiej połowie ubiegłego stulecia.
Polecamy również krótki tekst nieżyjącego już ś.p. Ireneusza Pudełko, Zasłużonego Mistrza Sportu i Honorowego Członka Aeroklubu Krakowskiego, pt. Historia modelarstwa rakietowego w Polsce, opublikowany na stronie internetowej Komisji Modelarskiej Aeroklubu Polskiego. Dopełnieniem niech będzie galeria zdjęć Mariusza Wrony z zawodów modeli kosmicznych w Częstochowie, które są do obejrzenia na stronie KM.
W czasie wakacji polecamy tak zaplanować sobie urlopowe wyprawy, by przy okazji popatrzeć na pięknie zbudowane modele rakiet oraz ich pełne realizmu loty. Jeżeli dodamy do tego uroki Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, to eskapada do Kruszyna będzie wyjątkowo udaną atrakcją.
Wszystkich Fanów małego i dużego lotnictwa SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
Impreza jest dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
(oprac. Bogdan Wierzba)