W Aeroklubie Krakowskim otwarto Izbę Pamięci. Dla zwiedzających udostępniono ponad 200 eksponatów, będących świadectwem 96-letniej historii Aeroklubu Krakowskiego. Wśród nich można obejrzeć wiele pamiątek i trofeów sportowych – pucharów, medali, a także sprzęt. Cennym okazem jest historyczna kronika z podpisami największych polskich lotników II RP.
Aeroklub Krakowski w ciągu 96 lat swojego funkcjonowania zgromadził cenne pamiątki z różnych okresów historycznych. Dzisiaj dzieli się nimi, udostępniając je zwiedzającym.
Prace nad powstaniem Izby Pamięci Aeroklubu Krakowskiego trwały od 2021 roku, a ich głównym inicjatorem był Adrian Król, obecny prezes Aeroklubu Krakowskiego. Stworzenie tego miejsca wymagało niezwykłej determinacji i pracy – od mobilizacji członków, zgromadzenia i odrestaurowania historycznych eksponatów związanych z najważniejszymi wydarzeniami oraz sylwetkami pilotów polskiego lotnictwa sportowego, po prace remontowe i adaptacyjne pomieszczeń.
W efekcie tych działań powstało wyjątkowe miejsce – Izba Pamięci Aeroklubu Krakowskiego, w której fani lotnictwa mogą obejrzeć m.in.: puchar z pierwszych w historii Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, puchar z pierwszych zorganizowanych po wojnie zawodów modeli latających, czy latające modele rakiet. Do przeszłości przeniosą nas również pamiątki związane z początkami działalności Aeroklubu Krakowskiego, w tym puchary z najstarszych rozgrywanych do dziś zawodów samolotowych na świecie tj. Lot Południowo-Zachodniej Polski.
Jedną z najważniejszych pamiątek jest pierwsza kronika Aeroklubu Krakowskiego. Pięknie oprawiona i ilustrowana księga, w której znajdują się podpisy największych polskich lotników II RP, wszystkich uczestników zawodów Challenge 1934 oraz Braci Adamowiczów. Eksponaty pochodzą z archiwum Aeroklubu Krakowskiego oraz zostały udostępnione przez jego członków. Jednak warto pamiętać, że pamiątki przedwojenne ocalały cudem i z narażeniem ludzkiego życia. Po ataku Niemców na Polskę we wrześniu 1939 roku zostały one wyniesione z siedziby Aeroklubu Krakowskiego przez ówczesnego kierownika gospodarki materiałowej Ludwikowa Nazarkiewicza i do końca wojny były ukrywane w różnych miejscach Krakowa.
Izba Pamięci jest otwarta dla zwiedzających w określonych dniach oraz podczas wydarzeń odbywających się w Aeroklubie Krakowskim.
Zapraszamy!
Foto: Aeroklub Krakowski (Official Fanpage) / FOTODRONOWO Jarosław Ankowski