W dniach 18-19 listopada 2015 r. w Jeżowie Sudeckim odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Kultura skrzydłami pisana. W 70-lecie szybownictwa polskiego na Dolnym Śląsku”. Podczas dwudniowego spotkania podniesiono problematykę lotniczych tradycji Dolnego Śląska, dziedzictwa kultury lotniczej i jego współczesnych walorów.
Spotkanie miało miejsce dokładnie w 70-lecie I Ogólnopolskiej Konferencji Szybowcowej, która została zorganizowana w Grunowie (obecny Jeżów Sudecki) pół roku po zakończeniu II Wojny Światowej, w dniach od 18 do 23 listopada 1945 roku. Było to największe wydarzenie organizacyjne polskiego szybownictwa w całej jego historii, które zgromadziło ponad stu wybitnych działaczy lotniczych. Uczestnicy wytyczyli wówczas plan rozwoju szybownictwa i modelarstwa, który był realizowany przez wiele lat.
Tegoroczna konferencja pod hasłem „Kultura skrzydłami pisana” odbyła się w miejscu powojennej konferencji, w budynku dawnej szkoły szybowcowej w Jeżowie Sudeckim, przekształconym dzisiaj w Euroregionalne Centrum Spotkań Gmin Partnerskich.
Uczestnicy konferencji wysłuchali wielu cennych wspomnień szybowniczych i dowodów tradycji lotniczej Dolnego Śląska. Swoje materiały i wspomnienia zreferowali m.in. Adela Dankowska, legenda polskiego szybownictwa, Sławomir Błasiak, Ryszard Witkowski – piloci, świadkowie historii; prof. dr hab. Stanisław Januszewski, inicjator tegorocznej konferencji, Jacek Musiał, Dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego i inni.
Niewątpliwą atrakcją spotkania była wizyta w jeżowskim, polskim zakładzie szybowcowym, w którym zbudowano setki wspaniałych szybowców, zwłaszcza typu Salamandra, Zefir-2, Bocian, Pirat, Puchacz i PW-6.
Tegorocznej konferencji towarzyszyła również bogata wystawa pt. ORZEŁ NAD ŚLĄSKIEM – HISTORIA – WYDARZENIA I PIONIERZY, która na kilkudziesięciu dużych planszach zobrazowała historię powstania szybownictwa na Śląsku.
Obecną konferencję przygotował prof. dr hab. Stanisław Januszewski ze swoim zespołem instytucji i osób prywatnych.
Organizatorami byli: Dolnośląska Akademia Lotnicza, Fundacja Otwartego Muzeum Techniki, Klub Lotników Loteczka, Jeleniogórski i Wrocławski Klub Seniorów Lotnictwa, Aerokluby Jeleniogórski i Wrocławski, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa, Oddział wałbrzyski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Wójt Gminy Jeżów Sudecki.
Fot.: Tablica informacyjna (drewno) I Ogólnopolskiej Konferencji Szybowcowej, dwie części, zbiory Muzeum techniki NOT w Warszawie, fot: Stanisław Błasiak