5 maja w Katedrze Polowej Wojska Polskiego na ulicy Długiej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji 100-lecia Aeroklubu Polskiego. Mszę celebrował biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.
W uroczystości udział wzięli między innymi posłowie: reprezentujący Prezesa Rady Ministrów Pan Ryszard Czarnecki oraz reprezentująca Marszałka Sejmu RP Pani Małgorzata Wypych. Nie zawiedli również oficerowie Sił Powietrznych: Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jan Śliwka, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. Jacek Pszczoła i Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.
Na Mszę, rozpoczynającą cykl obchodów 100-lecia Aeroklubu Polskiego stawili się przedstawiciele wielu lotniczych organizacji: Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Członkowie Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, Dziekan Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, Zastępca Dyrektora Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie, prezesi oraz dyrektorzy firm branży lotniczej, aeroklubów regionalnych oraz nasi mistrzowie.
Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Poseł Czarnecki przeczytał list z życzeniami od Prezesa Rady Ministrów:
Prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula przywitał gości oraz wygłosił przemówienie, które nawiązało do historii i tradycji rozwoju polskich skrzydeł:
Wasza Ekscelencjo, Panie i Panowie Posłowie, Panowie Generałowie, Prezesi i Dyrektorzy Aeroklubów Regionalnych, Drodzy Piloci, Seniorzy, Szanowni Państwo…
Doniosła to chwila, rozpoczynać obchody 100-lecia Aeroklubu Polskiego. Organizacji, która przez cały swój okres działalności przynosiła dużo radości i powodów do dumy polskim obywatelom, chwaląc w świecie znaczenie polskich skrzydeł.
Pozwolą Państwo, że posłużę się słowami legendy – generała Ludomiła Rayskiego z okresu największego rozwoju polskiej techniki lotniczej:
„Wspaniałe zwycięstwa naszych lotników i baloniarzy w latach:
– 1932r. Challenge w Niemczech – 1. miejsce Żwirko i Wigura
– 1933r. Gordon Bennett w Ameryce – 1. miejsce Hynek i Burzyński
– 1934 Challenge w Polsce – 1. miejsce Bajan i Pokrzywka
– 1934 Gordon Bennett w Polsce – 1. miejsce Hynek i Pomaski
Nasuwają dużo refleksyj i wniosków. Cztery zwycięstwa odniesione za granicą i w kraju w ciągu dwóch lat nad przeciwnikami, którzy dotychczas przodowali światu w dziedzinie podboju przestworzy, dowodzi nie przypadkowości i szczęścia ślepego losu, lecz gruntownego przygotowania ludzi i sprzętu, którzy to zwycięstwo odnieśli.
Wysiłek, jakiego dokonała aeronautyka nasza, aby godnie bronić barw polskich w turnieju międzynarodowym, nie jest tylko wysiłkiem jednostek bezpośrednio zainteresowanych w zwycięstwie, ale rezultatem zbiorowego czynu całości. Ideologia, zapał, zaciętość, zdolność do najwyższego wysiłku, aby tylko osiągnąć upragniony cel, który łączył się ściśle z dumą i ambicją narodową”
Słowa jakże odległe, wypowiedziane osiemdziesiąt pięć lat temu, ale jakże bliskie współczesnemu lotnictwu. Zmieniły się technologie, styl latania, pokonywane odległości, ale ten zapał w oczach polskich pilotów nigdy nie wyblakł.
W zeszłym roku nasi zawodnicy na imprezach rangi mistrzostw Europy, mistrzostw świata i pucharu świata zdobyli 67 medali, jest to drugi najlepszy wynik medalowy w stuletniej historii Aeroklubu. W przyszłym roku zawody o puchar Gordona Bennetta wracają do Polski. Obecnie Polacy są mistrzami świata w baloniarstwie, w szybownictwie indywidualnie i drużynowo, indywidualnie i drużynowo w mikrolotach, indywidualnie i drużynowo w śmigłowcach, indywidualnie w spadochroniarstwie tunelowym, drużynowo w rajdach samolotowych, oraz indywidualnie i drużynowo w motoparalotniarstwie zwykłym i slalomowym.
I z tym niebywałym dorobkiem wchodzimy w nowe pełne wyzwań stulecie… Aeroklub Polski jest naszym dobrem narodowym, które należy szanować i przekazywać kolejnym pokoleniom, by je dalej rozwijały na chwałę naszej Ojczyzny. Pasja lotnicza pełni bowiem ważną rolę w kształtowaniu osobowości i charakteru młodych Polaków. Aeroklub Polski jest wspólnotą ludzi, dla których pasja lotnicza jest źródłem samorealizacji i rozwoju. Łączy nas przyjaźń, współdziałanie oraz tradycja i doświadczenie wielu pokoleń.
Nie zapominajmy także o naszych przyjaciołach z Polskich Linii Lotniczych LOT, którzy również w tym roku obchodzą jubileusz 90-lecia. LOT był i jest linią mistrzów, a wielu naszych kadrowiczów od dziesięcioleci jest z nią związanych.
Szanowni Państwo, drogie koleżanki i drodzy koledzy lotnicy dziękuję Wam, mistrzom sportu, instruktorom, pracownikom aeroklubów za waszą codzienna pracę. Dziękuję przyjaciołom polskich skrzydeł a zwłaszcza działaczom społecznym, członkom Zarządu Aeroklubu Polskiego za wielkie poświęcenie i zaangażowanie, za trud logistyczny i organizacyjny.
W tak doniosłym dniu – początku obchodów stulecia Aeroklubu Polskiego ośmielam się prosić, byśmy razem weszli w kolejny etap tworzenia polskiej awiacji i krzewienia pasji do latania, bo każdy z obecnych tu wie, że ta pasja w naszym życiu jest dominantą wszystkich naszych sukcesów.
Kazanie biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka znajduje się tutaj