Wielkimi krokami zbliżają się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AirShow 2015!
Serdecznie zapraszamy do Radomia, to właśnie tam, na płycie Radomskiego lotniska odbędą się wyjątkowe pokazy, które dostarczą wam niezapomnianych wrażeń!
A oto kilka powodów dla których warto przyjechać na AriShow 2015!
SEBASTIAN KAWA
Od 2003 roku wygrywa niemal wszystkie zawody w jakich uczestniczy. Wywalczył w tym okresie 10 tytułów mistrza świata, 5 Europy, zdobył złoty laur Światowych Igrzysk lotniczych, oraz 2 srebrne i 2 brązowe medale mistrzostw świata. W sumie już 21 razy spoglądał z podium na międzynarodowe gremium konkurentów. Jego nazwisko otwiera światową listę rankingową pilotów.Ustanawiał rekordy. Jest pierwszym pilotem, który odważył się latać szybowcem w Himalajach. Wcześniej mocując się z wichrami Patagonii przeleciał, bez użycia kropli paliwa, ponad 2000 km na trasie zamkniętej. Obecnie wraz z ojcem Tomaszem, który wprowadził go na lotnicze szlaki, przygotowują pionierską wyprawę szybowcową na Antarktydę.
MACIEJ POSPIESZYŃSKI
Maciej Pospieszyński to wybitny sportowiec i jeden z najbardziej utytułowanych pilotów akrobacyjnych na świecie. Zawsze i w wielkim stylu osiąga zamierzone cele sportowe. Najbliższym jest zdobycie tytułu Mistrza Świata w akrobacji samolotowej; stałby się tym samym jedynym na świecie Mistrzem Świata dwóch dyscyplin: akrobacji szybowcowej i samolotowej. Zdobycie tych tytułów spowoduje, że Maciej Pospieszyński stanie się najbardziej znanym i pożądanym przez media sportowcem związanym z akrobacją lotniczą.
GRUPA AKROBACYJNA FIREBIRDS
Nową polską grupę akrobacyjną „FireBirds” tworzą trzej piloci, znani dotychczas z osiągnięć w indywidualnej akrobacji samolotowej. Zespół oficjalnie zadebiutował na pokazach „Dni Aeroklubu” w Rybniku w 2014 roku. Łącząc pasje do latania i doświadczenie, piloci utworzyli formację prezentującą w powietrzu urozmaicone figury akrobacji lotniczej oraz niezwykłą precyzję pilotażu.
fot. Tadeusz Brodolka
FLYING DRAGONS REGATTA TEAM
Latające Smoki z Krakowa!
Jesteśmy lotniczą grupą pokazową o nazwie „The Flying Dragons”. Latanie to nasza pasja.
Latamy na paralotniach z napędem, czyli małych statkach powietrznych z miękkim płatem nośnym (skrzydłem) i napędem plecakowym.
Grupa pokazowa to 11 doświadczonych pilotów potrafiących bezpiecznie latać w różnych układach choreograficznych.
TS-11 ISKRA – FUNDACJA BIAŁO-CZERWONE SKRZYDŁA
Samolot szkolno-szturmowy, wyprodukowany w 1974 r. w zakładach PZL Mielec. W czasie swojej 32 letniej służby w polskim lotnictwie wojskowym wylatał 2880 godz. i 39 min., wykonując 6100 operacji lądowań i startów.
Robert Kowalik
pilot akrobacyjny, dziewięciokrotny mistrz Polski w akrobacji samolotowej, brązowy medalista mistrzostw Europy. Latający samolotem Extra 300L o znakach rejestracyjnych SP-ACM. Członek Kadry Narodowej w Akrobacji. Zawodnik Aeroklubu Radomskiego. Wielokrotny gość podczas pokazów i pikników lotniczych w Polsce i Europie.
fot. Dariusz Deptuła
FORMACJA 3AT3
grupa powstała w sierpniu 2009 roku, dzięki wsparciu instruktorów Aeroklubu Warszawskiego: Marka Masalskiego, Wacława Sieczkowskiego i Mariusza Szymańskiego. Zadebiutowali na Air Show w Radomiu w 2009 roku. Od tego czasu są uczestnikami prawie wszystkich pokazów i imprez lotniczych w kraju (Mazury Air Show, Płockiego Pikniku Lotniczego, Pikniku szybowcowego w Lesznie, Pikniku Małopolskiego , itd.) W tym roku grupa 3AT3 Team występuje w składzie: Jakub Kubicki, Jakub Kalinowski, Piotr Krasiński i Radosław Izdebski .
fot. Dariusz Deptuła
SKOKI SPADOCHRONOWE:
JACEK GAWRYSZEWSKI
Jacek Gawryszewski na co dzień pracownik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, skacząc na spadochronie podczas wielu pikników lotniczych w całej Polsce, w tym 4-krotnie podczas AIRSHOW w Radomiu, przybliża szerokiej publiczności działalność Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, kontrolującej ruch lotniczy nad terytorium Polski.
Sky Magic i CF
W tym roku po raz pierwszy w historii pokazów Air Show Radom wystąpią skoczkowie Sky Magic i CF Polska. Skoczkowie obu grup są związani z Sky Dive Warszawa Aeroklubu Warszawskiego oraz z Aeroklubem Lubelskim.
BLOK SAMOLOTÓW HISTORYCZNYCH:
PIPER CUB
amerykański lekki samolot szkolno-turystyczny z końca lat 30. XX wieku, dwumiejscowy jednosilnikowy górnopłat ze stałym podwoziem. Podstawowy cywilny model produkcyjny nosił oznaczenie Piper J-3, początkowo: J-2, a wersje rozwojowe: J-4 i J-5. Pod oznaczeniem Piper L-4 był masowo używany jako wojskowy samolot łącznikowy podczas II wojny światowej. Używany szeroko do wielu zastosowań, był jednym z najbardziej długowiecznych samolotów.
RWD- 5R
Oblatany w 2000 r jest latającą repliką w skali 1 : 1 samolotu RWD-5 z 1931 r – konstrukcji rozsławionej w 1933 r dokonanym przez Stanisława Skarżyńskiego przelotem przez Atlantyk .
Samolot zbudowało za środki z ogólnonarodowej fundacji Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego . RWD- 5R od 15 lat pełni służbę upowszechniania tradycji i osiągnięć lotnictwa polskiego , będąc jak dotąd , jedyną repliką 1 : 1 polskiej konstrukcji latającej sprzed 1939 r . Malowany jest w barwy PLL „LOT” , głównego sponsora odbudowy.
JAK 18
Sowiecki dwumiejscowy dolnopłat szkolny skonstr. W 1946 r. W sumie zbudowano , również na licencji w Chinach i na Węgrzech ponad 7000 egzemplarzy . Polska zakupiła 112 Jaków 18 , w tym 15 wyprodukowanych na Węgrzech . I właśnie węgierski jest należący do Muzeum Lotnictwa w Krakowie Jak 18 nr EM 008 od 2000 r po remoncie ponownie dopuszczony do lotu .
Od 2013 r po kolejnej naprawie głównej użytkowany czasowo przez Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego.
TULAK SP-YET
Aktualnie użytkowany Tulak , zbudowany w oparciu o czeską dokumentację , oblatany został w 2012 r . Wyposażony w bogate oprzyrządowanie nawigacyjne , łącznie z ILS umożliwia loty nawet w trudnych warunkach , a niezawodny stukonny silnik Rotax 912 zapewnia bezpieczeństwo.
Serdecznie zapraszamy wszystkich na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2015!
Więcej informacji na stronie organizatora Air Show 2015