W sobotę 25 czerwca 2016 odbył się w Warszawie V Zwyczajny Sprawozdawczy Kongres Aeroklubu Polskiego – Polskiego Związku Sportowego w Sporcie Lotniczym.
Obrady Kongresu rozpoczęły się od wystąpienia Prezesa AP Włodzimierza Skalika. Podziękował on za wsparcie i współpracę przedstawicielom wszystkich organizacji wchodzących w nasz skład, a także kolegom z Zarządu i Biura AP.
Tegoroczny Kongres rozpoczął się miłym akcentem – od wręczenia wyjątkowych wyróżnień.
Pierwszym wyróżnieniem uhonorowany został gość specjalny – Lidia Pankowska. Młodziutka przedstawicielka Klubu Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego Łaskiego Domu Kultury zajęła II miejsce w międzynarodowym plastycznym Konkursie Młodych Artystów FAI 2016. Jej wizja „Sportów lotniczych w harmonii z naturą” zyskała wysokie poparcie Międzynarodowego Jury FAI Konkursu.
Drugie odznaczenie otrzymał Bogdan Wierzba. Członek Komisji Modelarskiej AP został odznaczony przez Ministra Sportu i Turystyki Brązową Odznaką za zasługi dla sportu.
Podczas otwarcia obrad na sali było 50 delegatów dysponujących łącznie 148 głosami z 200 możliwych.
Na wniosek Zarządu Aeroklubu Polskiego porządek obrad rozszerzono o punkt dotyczący wystąpienia przedstawiciela Aeroklubu Jeleniogórskiego w sprawie propozycji zmian w Statucie AP oraz regulaminach licencjonowania klubów i zawodników Aeroklubu Polskiego.
W dalszej części obrad przedstawione zostały sprawozdania Zarządu z działalności Aeroklubu Polskiego oraz sprawozdanie finansowe.
Prezes Skalik podkreślił, że miniony rok był najlepszym w historii AP, w kontekście uzyskanych wyników sportowych. Reprezentanci AP zdobyli 89 medali Mistrzostw Europy i Świata. Ważnym podkreślenia jest fakt, że zdobywamy medale w coraz większej ilości dyscyplin sportu lotniczego. Przebojowo na światową scenę sportu lotniczego weszli polscy motoparalotniarze oraz przedstawicielka latania tunelowego. W minionym roku zawodnicy AP otrzymali także rekordowo wysokie nagrody Ministra Sportu i Turystyki. Prezes mówił także o realizowanych celach strategicznych Aeroklubu Polskiego, w tym promocji sportu lotniczego oraz aktywności naszego Związku w mediach.
W swojej prezentacji Prezes Włodzimierz Skalik sporo miejsca poświęcił również na działalność na rzecz Członków AP. Wskazał m.in. na rekordowy wynik wpłat z tytułu 1% podatku, zakup szybowca klasy otwartej typu JS 1C dla Kadry Narodowej, zmianach w ustawie o sporcie, korzystnym rozstrzygnięciu dla AP sprawy dotyczącej Kamienicy we Wrocławiu oraz powołaniu Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa. Zwrócił również uwagę na najistotniejsze kwestie dotyczące obsługi lotnisk, w tym rozpoczęty proces przekształcania lotnisk aeroklubowych w lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji.
Z kolei kwestię finansów AP scharakteryzował Marcin Prusaczyk. Omówił on skalę kosztów i wpływów Związku oraz sytuację finansową na przestrzeni ostatniego roku. Wszyscy delegaci otrzymali sprawozdanie finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta. Ponadto doceniono wyniki finansowe Głównego Ośrodka Badań Lotniczo-Lekarskich oraz wizję rozwoju ośrodka, skutecznie realizowaną przez dyrektora GOBLL AP – Mirosława Jagiełło.
Podczas Kongresu, mecenas Krzysztof Wąsowski podzielił się informacjami z postępowania prowadzonego w związku z wykrytymi oszustwami finansowymi w Aeroklubie Polskim. Wskazał na powoli toczące się postępowanie.
Prezes, odpowiadając na pytania delegatów, ponownie omówił zdarzenie związane z wykryciem kradzieży i oszustw dokonywanych przez księgową AP.
Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawione przez jej Przewodniczącego – Jacka Musiała.
W dalszej części obrad odbyła się sesja głosowań nad sprawozdaniami Zarządu z działalności Aeroklubu Polskiego oraz sprawozdaniem finansowym za 2015 rok. W głosowaniach Kongres przyjął i zatwierdził oba sprawozdania.
Następnie, zgodnie z porządkiem obrad, zajęto się sprawozdaniami szkół szybowcowych. Marcin Prusaczyk przedstawił najważniejsze elementy sprawozdania z działalności GSS Żar oraz finanse szkoły. Z kolei sytuację Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie omówiła Anna Dyrda, p.o. Prezes CSS.
Marcin Kwiatosz, Sekretarz Generalny AP zaprezentował aktualny stan realizacji planu naprawczego. W wyniku czego poddane zostały pod głosowanie Kongresu dwie uchwały. Tegoroczny Kongres podjął uchwałę dotyczącą utworzenia nieposiadającej osobowości prawnej terenowej jednostki organizacyjnej AP – Głównego Ośrodka Badań Lotniczo-Lekarskich AP. Podczas obrad podjęto także decyzję o wyrażeniu zgody na sprzedaż 11 garaży zlokalizowanych przy ul. Złocienia w Warszawie.
Jacek Musiał w imieniu Aeroklubu Jeleniogórskiego przedstawił propozycje zmian w Statucie Aeroklubu Polskiego. Po burzliwej dyskusji, Kongres nie przyjął proponowanych zmian.
W dalszej części obrad Sekretarz Generalny AP zaprezentował projekt zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym Aeroklubu Polskiego. W wyniku dyskusji oraz podniesionych uwag i sugestii delegatów AP, ostatecznie Zarząd AP wycofał wniosek zmian w tym dokumencie.
Mecenas Marek Pałus zreferował podstawowe regulacje Polskich Przepisów Antydopingowych oraz odpowiadał na pytania delegatów. Ostatecznie zdecydowaną większością głosów, Kongres implementował do AP Polskie Przepisy Antydopingowe. [TUTAJ]
Następnie Przewodniczący Kongresu podsumował obrady V Zwyczajnego Sprawozdawczego Kongresu AP, przedstawił protokół Komisji Uchwał i Wniosków, po czym zamknął obrady.