Polska załoga balonowa w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański we wspaniałym stylu zdobyła największe balonowe trofeum na świecie. Polacy wygrali 62. Puchar Gordona Bennetta. Pokonali w powietrzu dystans ponad 1145 km, zapewniając sobie tym samym zwycięstwo w tegorocznych zawodach. O podium otarła się także druga polska załoga Team Poland One, czyli Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski. Ostatni taki sukces miał miejsce 35 lat temu.
Mistrzostwa Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie, czyli Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze. W tym roku po oficjalnym otwarciu 27 września, dzień później dwadzieścia gazowych balonów wzbiło się w powietrze. Ich zadaniem było pokonać balonem bez lądowania jak najdalszą odległość od startu.
Zwycięski zespół POL 2 od startu w szwajcarskim Bern po dwóch dniach i 10 godzinach zmagań wylądował 1 października około godziny 6.30 w Polsce w okolicach Ostródy. Mateusz Rękas i Jacek Bogdański przelecieli łącznie 1145,29 km, osiągając najdalszą odległość od startu i zajmując tym samym I miejsce na podium. Kolejna reprezentacja POL-1 z załogą Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski przelecieli 804,98 km i wylądowali na IV miejscu.
W tym roku wyścig Gordona Bennetta był wyjątkowo ekscytujący. Warunki meteorologiczne oferowały nawigatorom zespołów różne warianty lotu. Balony od startu w Szwajcarii rozproszyły się po całej Europie.
– Wszyscy w siedzibie Gordona Bennetta nigdy nie widzieli trzech tak różnych strategii. To umiejętności meteorologiczne i umiejętności pilotażowe w najlepszym wydaniu. Gratulacje dla wszystkich pilotów – skomentował wyścig Markus Haggeney, dyrektor zawodów.
Kilka zespołów wybrało kierunek południowo-zachodni i wylądowali we Francji. Tylko dwa balony – polski i niemiecki poleciały w tym samym kierunku północno-wschodnim. Strategia okazała się bardzo skuteczna, bo obie załogi są na podium – Polacy na pierwszym a Niemcy na trzecim miejscu.
Amerykańska drużyna, która ostatecznie zajęła drugą lokatę, wyznaczyła inną trasę i podążała w kierunku południowo-wschodnim. Ostatecznie Amerykanie wylądowali w Salerno we Włoszech, 916,73 km od Berna. Także we Włoszech, 111, 39 km bliżej wylądowała druga polska załoga – Team Poland One czyli Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski.
Niemal do ostatniej chwili, Polska miała w zasięgu dwa medale tegorocznych zawodów. Jednak polski team z podium „zepchnęła” załoga z Niemiec. GER 1 wykonali najdłużej trwający lot (2 dni i 18 h) podczas tegorocznych zawodów i ostatecznie zajęli trzecie miejsce po wylądowaniu w okolicach Poznania i pokonaniu 840 km.
Teraz wszystkie zespoły powrócą do Berna na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w sobotę, 6 października.
Ostateczny ranking:
- POL 2, 1145.29 km, 2d 10h 28m
- USA 2, 916, 37km, 2d 8h 20m
- GER 1, 840.59km, 2d 18h 27m
- POL 1, 804, 98 km, 50h 31m
Polska historia Pucharu Gordona Bennetta
Puchar Gordona Bennetta to najcenniejsze trofeum najstarszego na świecie wyścigu balonów gazowych. Polska jest w jego posiadaniu od 1935 roku. Jak do tego doszło?
Balonowe zawody Gordona Bennetta po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina, wydawcę, milionera i entuzjastę sportów ekstremalnych Jamesa Gordona Bennetta w 1906 w Paryżu. Celem wyścigu do dziś jest odlecenie jak najdalej od miejsca startu. Od początku ufundowany przez organizatora puchar dla zwycięzcy był przechodni. W latach 1933-35 Polacy wygrali zawody trzykrotnie. Dzięki temu, w roku 1935 puchar przeszedł na własność Aeroklubu Polskiego. Od końca I wojny światowej aż do wybuchu II wojny światowej zawody były organizowane corocznie. Ciągłość zawodów przerwa II wojna światowa.
Kolejny Puchar rozegrano w Liege w Belgii w 1938 roku. Tam znowu najlepszy wynik uzyskali Polacy: Antoni Janusz i Franciszek Janik. Ich lot trwał 37 godz. 47 min. Lądowali w Bułgarii w miejscowości Troyan (128 km od Sofii). Ich rezultat to 1692 km. Ten wynik został zarejestrowany jako rekord Polski w kategorii zasięgu.
Zwycięstwo polskich pilotów spowodowało, że w roku 1939 organizatorem wyścigu miała być Polska, a zawody miały się odbyć 3 września we Lwowie (prezydent RP Ignacy Mościcki objął nad nimi protektorat i ufundował pierwszą nagrodę). Wybuch wojny jednak uniemożliwił ich przeprowadzenie. Po wojnie zawody zostały wznowione dopiero w 1983 w Paryżu. Zdobywcami pucharu po raz kolejny zostali Polacy: Stefan Makné oraz Ireneusz Cieślak.
Gratulacje na stojąco!
Galeria zdjęć z ceremonii wręczenia Pucharu Gordona Bennetta:
Foto: FAI / Marcus King