W dniach od 25 do 27 sierpnia br. na poznańskich Krzesinach trwały Centralne obchody Święta Lotnictwa Wojskowego, Jubileusz 10-lecia samolotów F-16 w Siłach Powietrznych RP oraz Święto 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Podczas uroczystości AP reprezentował Prezes AP Włodzimierz Skalik.
25 sierpnia
W czwartkowe przedpołudnie o godzinie 11 na skwerze przy starym Porcie Ławica odsłonięto15 tablic upamiętniających wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. Przy każdej z tablic posadzono już wcześniej dęby pamięci, które wpisują się w ideę zapoczątkowaną przez Prezydenta RP.
Podczas uroczystości gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski został odznaczony przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Poznaniu medalem za Zasługi Dla Utrwalania Pamięci o Zbrodni Katyńskiej.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, kombatanci i weterani, władze Poznania z Wojewodą Wielkopolskim – Zbigniewem Hoffmannem na czele, rodziny upamiętnionych oficerów, harcerze oraz mieszkańcy Poznania. Uroczystą oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Sił Powietrznych
W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyła się uroczystość pochowania prochów kapitana pilota Kazimierza Spornego, który po kilkudziesięciu latach powrócił z Wielkiej Brytanii, gdzie był pochowany na londyńskim cmentarzu. Zgodnie z jego ostatnia wolą został w pochowany w Poznaniu.
Na uroczystość przybyli m.in. : reprezentujący Ministra Obrony Narodowej – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Pan Michał Wiater, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, oraz bratanek kapitana Spornego – Zygmunt Sporny z rodziną. Na uroczystości obecny był Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil Dariusz Malinowski wraz z żołnierzami dowództwa i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z płk. dr pil. Grzegorzem Ślusarzem na czele.
Uroczystą oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Sił Powietrznych. Po okolicznościowych przemówieniach, nad lotniskiem w Krzesinach przeleciało ugrupowanie sześciu myśliwców F-16 oddając w ten sposób hołd legendarnemu pilotowi.
Kapitan pilot Sporny spoczął w Kwaterze Lotników na Miłostowie. Podczas uroczystości nad nekropolią przeleciały Iskry, rozpościerając za sobą biało-czerwona smugę. Ceremonia miała bardzo doniosły charakter.
*****
Kapitan Sporny był legendą Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Urodził się w Poznaniu i tutaj służył w 3. Pułku Lotniczym. Brał udział w bitwie o Anglię. Wykonał 93 loty bojowe Walczył w polskich dywizjonach 302 dywizjonie nazwanym „Poznańskim”, 303 dywizjonie „Warszawskim”, w dywizjonach brytyjskich oraz Polskim Zespole Myśliwskim – legendarnym „Cyrku Skalskiego . Za swoje zasługi w czasie wojny otrzymał tytuł honorowy Asa Myśliwskiego. Podczas wojny odznaczony został srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych.
26 sierpnia
Przed południem 26 sierpnia br. w na Politechnice Poznańskiej rozpoczęła się konferencja naukowa „Lotnictwo dla obronności”, która poświęcona była historii i kierunkom rozwoju lotnictwa wojskowego. Licznie przybyli goście i prelegenci z Inspektorem Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Tomaszem Drewniakiem na czele zebrali się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej by w ten sposób rozpocząć Jubileusz 10-lecia służby wielozadaniowego myśliwca F-16 w Siłach Powietrznych RP.
Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii i grafik wykonanych przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem dr Hanny Michalak, inspirowanych pięknem formy F-16.
Wieczorem w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się Gala Jubileuszowa. Podczas gali wręczone zostały m.in. statuetki Ikara oraz kilkadziesiąt wyróżnień. Żołnierzy wyróżniono m.in. Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP, Odznaką Honorową Sił Powietrznych, oraz wyróżnieniem Zasłużony Pilot, Zasłużony Żołnierz RP.
Galę uświetnił koncert jubileuszowy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą mjr. Pawła Joksa.
27 sierpnia
W sobotę 27 sierpnia br. na terenie poznańskich Krzesin odbyły się Centralne obchody Święta Lotnictwa Polskiego 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych oraz Święto 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.
Na uroczystość przybyli: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz ze współpracownikami, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, szef Kancelarii Premiera – pani Beata Kempa, posłowie i senatorowie, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, generałowie z Zastępcą Dowódcy Generalnego gen. dyw. pil. Janem Śliwką na czele, delegacje zagraniczne oraz wielu znamienitych gości.
Z okazji Święta Lotnictwa na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię i Lecha Kaczyńskich oraz gen. Stanisław Targosza. W uroczystości uczestniczyła wdowa po pilocie – Barbara Targosz.
W Krzesinach odsłonięty został też pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika, b. dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach oraz byłego dowódcy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. To pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający gen. Błasika.
Wydarzenia na lotnisku w Krzesinach zakończyły dynamiczne pokazy lotnicze. A wszystkie uroczystości zakończył wieczorny koncert orkiestr wojskowych z Poznania i Świnoujścia, który zgromadził na Placu Wolności licznie przybyła publiczność.
Źródło: 2slt.wp.mil.pl / por. Grzegorz JASIANEK – Oficer Prasowy