Superszybki śmigłowiec hybrydowy od Airbusa

Inżynierowie z Airbusa pracują nad nietypowym śmigłowcem przyszłości, który będzie mógł latać z prędkością dochodzącą do 400 km/h. RACE (Rapid And Cost-Effective Rotorcraft) to hybrydowy śmigłowiec zawierający kilka unikalnych cech. Dzięki nim maszyna będzie nie tylko jedną z najszybszych na świecie, ale również niezwykle zwrotną i tanią w eksploatacji.

W RACE zastosowano zamknięty układ skrzydeł (box-wing). Ta technologia i użyte materiały sprawią, że śmigłowiec będzie cechował się świetnymi właściwościami aerodynamicznym i niskim poziomem emisji dźwięku.

Airbus ujawnił, że trzy wirniki (dwa boczne i jeden główny) będą napędzane silnikami Rolls-Royce Turbomeca RTM322 o mocy 2270 KM (1.693 kW). Kadłub będzie wykonany z materiałów metalowo-kompozytowych, a silniki będą obsługiwały system start-stop, aby zaoszczędzić paliwo.

Inspiracją do budowy RACE był Eurocopter X3, który pobił rekord prędkości dla helikopterów, osiągając ponad 470 km/h. Airbus jest w trakcie budowy pierwszego prototypu maszyny. Powstaje ona w ramach projektu Clean Sky 2, która ma na celu optymalizację usług lotniczych. Sfinansowanie budowy maszyny będzie kosztowało 224 miliony dolarów.

Airbus planuje odbyć pierwszy lot RACER-em już w 2020 roku. Pojawienie się tej maszyny na niebie wniesie spore zamieszanie na powoli, ale sukcesywnie rozwijającym się rynku podniebnych taksówek. Według wielu specjalistów ze świata technologii, przyszłość transportu miejskiego będzie należała m.in. właśnie do takich maszyn.

Źródło: Airbus, geekweek.pl/ Fot. Airbus

Aktualności