Na czeskim lotnisku w Taborze (między Pragą a Czeskimi Budziejowicami) wystartowały 22. Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie Standard, Club i 15-metrowej. Rywalizacja potrwa do 17 sierpnia. Przedstawiamy sylwetki reprezentantów Polski, którzy walczą o najwyższe szybowcowe trofea europejskie.
Podczas tegorocznych mistrzostw Europy w Czechach rywalizuje 100 pilotów z 22 krajów całej Europy, a nawet po jednym pilocie z Argentyny, Brazylii i Japonii, startujących poza konkursem.
Zgodnie z programem mistrzostw rozgrywanie konkurencji potrwa do 16 sierpnia. Następnego dnia o godzinie 10:00 przewidziana jest ceremonia zakończenia zawodów.
Poprzednie, 21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie Standard, Club i 15-metrowej były rozgrywane na przełomie czerwca i lipca 2022 roku, na litewskim lotnisku w Pociunai. Polskę reprezentowało wówczas 6 zawodników. Trzej nasi piloci uzyskali znakomite rezultaty. W klasie 15-metrowej Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego wywalczył złoty medal a Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski) srebrny. W klasie Standard Łukasz Błaszczyk z Aeroklubu Ostrowskiego, po wspaniałym finiszu zdobył srebrny medal.
W tegorocznych mistrzostwach nasi zawodnicy będą walczyć o medale we wszystkich klasach. Skład naszej reprezentacji wygląda następująco:
- Paweł WOJCIECHOWSKI – Aeroklub Leszczyński, klasa 15-metrowa, szybowiec Diana 2
- Łukasz GRABOWSKI – Aeroklub Włocławski, klasa 15-metrowa, szybowiec Diana 2 RP
- Łukasz BŁASZCZYK – Aeroklub Ostrowski, klasa Standard, szybowiec Discus 2a
- Maciej KOWALSKI – Aeroklub Kielecki, klasa Standard, szybowiec Discus 2a
- Jacek FLIS – Aeroklub Ziemi Zamojskiej, klasa Club, szybowiec LS 3
- Mikołaj ZDUN – Aeroklub Leszczyński, klasa Club, szybowiec LS 3
Kierownikiem ekipy jest trener: Jacek Dankowski.
Co trzeba wiedzieć o zawodnikach, mistrzostwach i szybowcach
KLASA 15-METROWA – szybowce klasy 15-metrowej mogą posiadać urządzenia zmieniające profil skrzydła (klapy). Rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki) nie może przekraczać 15-metrów. Szybowce mogą posiadać balast wodny. Od 2005 roku, jednym z lepszych szybowców w tej klasie jest szybowiec polskiej konstrukcji i produkcji Diana 2. Pierwsze mistrzostwa świata w tej klasie były rozegrane w 1978 roku w Chateroaux Francja a mistrzostwa Europy w 1982 roku w Rieti, WŁOCHY.
Łukasz Grabowski – jeden z bardziej utytułowanych zawodników kadry. Pierwszy sukces na arenie międzynarodowej odniósł w 2011 roku zdobywając tytuł Wicemistrza świata Juniorów w klasie Standard.
Łukasz zdobył również tytuł Wicemistrza Świata w klasie 15-metrowej (Francja’2021) i Europy (Litwa’2022). Od wielu lat specjalizuje się w tej klasie. Startował na Dianie 2 w SMŚ w Lesznie (2014 – 13. miejsce), w SME w Rieti (2015 – 13. miejsce). Dalsze miejsca w 2014 i 2015 roku były efektem niewielkich błędów podczas pojedynczych konkurencji. W 34. Szybowcowych Mistrzostwach Świata w Benalli’2018, latając na Dianie 2 „RP”, wywalczył 3. lokatę w klasie 15-metrowej, zdobywając pierwszy w karierze seniorski medal Mistrzostw Świata. W 35. SMŚ w Ostrowie’2018, ponownie latając na Dianie 2 „RP” wywalczył srebrny medal. W 20. SME’2019 w Prievidzy drobny błąd w jednej
konkurencji pozbawił Łukasza szansy na medal (ostatecznie był 7.). W 36. SMŚ w Montlucon’2021, znowu latając na Dianie 2 „BB” wywalczył srebrny medal. Swoją wysoką klasę potwierdził w 2022 roku, zdobywając srebrny
medal podczas 21. SME na Litwie. Ma za sobą bardzo intensywny sezon’2023. Startował w 21. SME zajmując w najmocniej i najliczniej obsadzonej klasie 18-metrowej (37 zawodników) dobre 7. miejsce. Ma też za sobą start w 11. Mistrzostwach Świata w wyścigach szybowcowych we Włoszech, gdzie rywalizację zakończył na 11. miejscu oraz start w 27. SMŚ w Australii zajmując w klasie 15-metrowej 14. lokatę. Podczas startu w tegorocznych 14. Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie 15-metrowej zdobył złoty medal. Łukasz jest bardzo aktywny zawodniczo. Spokojny i opanowany, posiadający dużą wiedzę teoretyczną. Charakteryzuje się wysoką kulturą techniczną. Łatwo adoptuje się do nowych warunków zewnętrznych. W ostatnich latach zrobił duże postępy. W mistrzostwach będzie startował na aeroklubowym, polskim szybowcu Diana 2.
Paweł Wojciechowski – wielokrotny medalista mistrzostw Polski, drugi Wicemistrz Europy 2013 w klasie Standard. Podczas startu w tegorocznych 14. Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie 15-metrowej zdobył srebrny medal. Paweł jest bardzo aktywny zawodniczo. W ostatnich latach zrobił duże postępy. W mistrzostwach będzie startował na pożyczonym, polskim szybowcu Diana 2.
Obaj piloci to silna para polskich zawodników szybowcowych z bardzo dużymi szansami na kolejne sukcesy
KLASA STANDARD – szybowce klasy Standard nie mogą posiadać urządzeń zmieniających profil skrzydła (klap),
a rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki) nie może przekraczać 15 metrów. Szybowce mogą posiadać balast wodny i chowane podwozie. Pierwsze mistrzostwa świata w tej klasie były rozegrane w 1958 roku w Lesznie a mistrzostwa Europy w 1982 roku w Rieti (Włochy).
Łukasz Błaszczyk – Mistrz Europy w klasie Standard (Rieti 2015, Discus 2a). Posiada duże doświadczenie i osiąga dobre wyniki na szybowcach klasy standard (Discus 2a). W 35. Szybowcowych Mistrzostwach Świata w 2018 roku w Ostrowie, latając szybowcem Discus 2a w klasie Standard, zakończył rywalizację na 5 miejscu. Taki sam wynik osiągnął podczas 20. Szybowcowych Mistrzostw Europy w 2019 w Prievidzy (klasa Std Discus 2a). W 36. Szybowcowych Mistrzostwach Świata (klasa Std Discus 2a) w Montlucon był 11. W 2022 roku podczas 21 Szybowcowych Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Pociunai, po znakomitym finisz zdobył srebrny medal w klasie Standard. Łukasz to perspektywiczny zawodnik z szansami na kolejne sukcesy.
Maciej Kowalski – najmłodszy zawodnik, debiutant w reprezentacji seniorów, robiący szybkie postępy. W tegorocznych 14. Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie 15-metrowej w rywalizacji z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami, zajął dobre 5 miejsce. Jako jedyny dobrze zna warunki terenowo-pogodowe w rejonie rozgrywania Szybowcowych Mistrzostwach Europy.
KLASA CLUB – ideą tej klasy jest rywalizacja na wielu rożnych typach szybowców starszej generacji klas standard i 15-metrowej. Szybowce w tej klasie latają bez balastu wodnego. Różnice osiągów są niwelowane współczynnikami wyrównawczymi. Pierwsze mistrzostwa świata w tej klasie były rozegrane w 2001 roku w Gawler w Australii a mistrzostwa Europy w 1979 roku w Orebro w Szwecji.
Jacek Flis – przedstawiciel młodego pokolenia zawodników szybowcowych osiągający coraz lepsze wyniki. Dwukrotnie startował w Szybowcowych Mistrzostwach świata Juniorów w klasie Standard (Leszno sierpień
2013 – 5. miejsce, Discus 2a i Narromine, Australia grudzień 2015 – 6. miejsce Discus 2a). Jacek w obu imprezach był bardzo blisko zdobycia medalu indywidualnego. Przyczyną niezrealizowania tego wyniku były drobne błędy w pojedynczych, wysoko punktowanych konkurencjach, wynikające z małego doświadczenia naszego młodego
zawodnika. W 2019 roku zajął 5. miejsce w Szybowcowych Mistrzostwach Polski 15m (Discus 2a) i 3. miejsce w zawodach FCC w Prievidzy w klasie 15m (Discus 2a). Start w 20 SME 2019 w Prievidzy (klasa STD, Discus 2a) latając z Łukaszem Błaszczykiem zakończył na 16. miejscu. Gorsze miejsce było efektem kilku drobnych, ale
kosztownych błędów. Podczas startu w przedmistrzostwach świata w Montlucon (2020) zajął 3. miejsce w
najliczniej obsadzonej klasie 15m, STD i wielomiejscowej. Było to najlepsze miejsce ze wszystkich naszych zawodników. Od 2022 roku jest posiadaczem własnego szybowca klasy Club LS 3. Od tego czasu zaczął osiągać znakomite wyniki, zwłaszcza w 2023 roku, wygrywając 21 SMP Klub A i 13 SMP 15m. Podczas ostatnich Szybowcowych Mistrzostw Świata w klasie Club, rozgrywanych w grudniu 2023 roku w Australii, wywalczył dobre 6. miejsce. W tegorocznych Mistrzostwach Polski w klasie Kub A wywalczył 4. lokatę. Jacek jest w bardzo wysokiej formie zawodniczej i rokuje nadzieje na dobre rezultaty w najważniejszych mistrzostwach.
Mikołaj Zdun – zawodnik o sporym doświadczeniu zawodniczym, posiada na swoim koncie srebrny medal zdobyty podczas Szybowcowych Mistrzostw Europy, zdobyty na Litwie w 2009 roku. W tegorocznych Mistrzostwach Polski w klasie Kub A wywalczył dobre 6. miejsce i wygrał majowe Kwalifikacyjne zawody szybowcowe w klasie Klub A. Ostatnie trzy lata to dobre wyniki naszego zawodnika podczas wszystkich startów. Podobnie jak Flis dysponuje optymalnym szybowcem klasy Club LS 3.
Nasza pozycja w świecie
Dzięki znakomitym wynikom naszych zawodników, Polska od wielu lat jest sklasyfikowana na drugim miejscu. W klasyfikacji indywidualnej na pierwszym miejscu jest nasz zawodnik Sebastian Kawa. Pozycję lidera rankingu światowego okupuje nieprzerwanie od wielu lat. W rankingu sklasyfikowanych jest 6041 pilotów z 39 krajów całego świata Nasi reprezentanci w światowym rankingu pilotów szybowcowych zajmują następujące miejsca:
30. Łukasz Błaszczyk
48. Jacek Flis
74. Łukasz Grabowski
93. Paweł Wojciechowski
209. Mikołaj Zdun
325. Maciej Kowalski
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej organizatora: https://www.egc2024.cz
Powodzenia!